| ObiectivulAnonim66 a întrebat:

E normal sa am o stare de anxietate atunci cand lucrez exercitii cardio? Azi, dupa ce am facut simteam ca imi sare inima din piept iar, cand m-am ridicat in picioare simteam ca lesin... Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| OoBunnyoO a răspuns:

Banuiesc ca nu esti obisnuit cu exercitiul. Probabil te sperii in momentul in care incepe sa iti creasca pulsul.

Nu este nimic anormal. Incearca sa nu te mai fortezi pana in momentul in care simti sa lesini. Dupa ce te antrenezi, vei putea sa maresti treptat durata si intensitatea exercitiilor.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca nu esti fit deloc, adica etsi sedentar rau. Acum cand ai inceput sa faci miscare patesti asta, este normal, dar ia-o mai usor!
Fa transe de cate 10 inute in loc sa tragi tare jumatate de ora.
In fiecare zi progresezi cu 5-10 minute si intr-o luna ajungi sa nu mai ai palpitatii.

| CuriousStuff a răspuns:

O problema cardiaca, pulmonara sau un atac de panica. Cand ti-ai facut ultimul EKG? Ar trebui sa-ti faci un EKG si sa te vada cel putin medicu tau de familie. Daca nu ai alte simptome in afara de ce ai scris mai sus cel mai probabil e un mic atac de panica, nu o problema organica.

| DovleacTurbat a răspuns:

Păi dacă excludem problemele de sănătate, simptomele tale pot apărea dacă: este prima dată când ai trecut la acest nivel (de la sedentar la activ) şi nu ești învățat cu efortul, iar pe lângă că nu ești învățat mai ai si acel EGO "stai frate că-s bărbat, rup tot" pe româneşte - te-ai antrenat ca prostu'. Ori nu stii să respiri în timpul execuției exercițiului şi acest lucru este extrem de rău pentru că în timp poți dezvolta probleme cardiace.

| eminescuhipiot a răspuns:

Te-ai fortat prea tare, exercitiile se fac treptat, avansezi treptat, nu faci odata apoi stai o saptamana cu febra musculara. Si respiratia este foarte importanta in timpul antrenamentelor, altfel patesti ce ai patit tu.