| alexa680 a întrebat:

E normal sa sangerez din 31 ianuarie dupa ce am facut un chiuretaj pana acum, abundent in primele 2 saptamani acum numai sangerez asa mult, doctorul mi-a dat clorocalcin si ergomet si l-am pus in sirop o zis ca o sa-mi opreasca sangerarile insa nu se opresc.Precizez faptul ca am avut sambata contact sexual protejat dar nu mi-a venit sange atunci si am crezut ca gata insa acum iar.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu e normal, dar e logic daca nu respecti prima si cea mai simpla regula: fara contact sexual minim 6 saptamani. Contactul sexual este complet si absolut interzis in aceasta perioada, fara nici o exceptie de nici un fel.

7 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Du-te la medic ai nevoie de vitamina k injectabil și de alt tip de tratament. Mă mir că nu ai murit până acum! Nu e normal cee ce ți se întâmplă, ai o metroragie să nu zic că se poate agrava să ajungi la hemoragie.

| alexa680 explică (pentru Azµre):

In aceasta dimineata la ora 3 am avut sangerari groaznice am sangerat si am patat pijamele, lenjeria de pat + ca pana la ora 6, 4 tampoane pline si hainele la fel si tot tot.Ma scapat la toaleta de la 3 insa nu m-am dus de frica sa nu elimin vreun cheag insa am eliminat vreo 4 sau 5 nu unul si toate mai mari decat o pruna grasa, toate puteu forma un mar asa multe au fost si am fost la urgenta de unde nici nu m-a bagat in seama apoi la policlinica acolo la fel nu am fost bagata in seama, medicul meu nu a fost azi la policlinica si in final am ajuns la o tanara doctorita 24 de ani maxim care a vrut sa ma puna pe masa aceea, am lesinat aproape si am plecat insa maine ma duc la al meu doctor si nici nu am sa-i platesc pentru ceea ce mi-a facut.Totusi intrebarea mea este :Ce sunt aceste cheaguri pentru ca fatul intreg nu avea cum sa fie atata de mare sarcina de 6 sapt.

| Azµre a răspuns (pentru alexa680):

Sunt cheaguri de sânge trebuie rezolvătă problema ta dacă nu vrei să faci vreo tromboză sau să ajungi la deces.

| alexa680 explică (pentru Azµre):

NU,nu mai stau asa ma duc la medic insa mi-e frica sa numai sangerez asa tare in seara asta pot opri cumva sangerarile? Sa imi vina cheaguri de la ergomet le elimin insa nu inteleg daca sunt resturi de ce asa mari, acum am eliminat iar unul si sunt sigura ca vor mai fi insa de ce numai seara? mi-e frica de chiuretare iar.Cheaguri de sange de ce, nu inteleg?

| Azµre a răspuns (pentru alexa680):

Sunt cheaguri de sânge, se acumulează zi mersi că poți să le elimini și nu rămâi cu ele în tine. Nu ai ce face nu încerca să iei medicamente aiurea, vezi un alt medic mâine nu e normal ceea ce ai! Poți chema chiar salvarea dacă peste noapte se înrăutățește!

| IloveME a răspuns:

Nu este normal!
Rezista si tu fara contacte pana te faci bine!

| Ioana2518 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, nu am trecut niciodata prin asta.dar ipostaza ta pe mine ma ingrijoreaza in sensul in care m-as pune in locul tau. eu zic sa consulti mai des medicul ginecolog. depinde extrem de mult si varsta pe care tu o ai.