| JusTPauL a întrebat:

E ok dacă mănânc orez la micul dejun în fiecare zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i ok, ca nu are nici o calitate nutritiva, doar iti umple burta cu o cereala de care practic nu-i nevoie, ca te umfla si te face pufos. In plus, te constipa.

| Ha0t1c a răspuns (pentru Violleta2022):

Cum sa nu aiba nicio calitate nutritiva? Orezul brun este o sursa foarte buna de carbohidrati, omul face sala, are nevoie de carbo.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Este un aliment sanatos, bogat in carbo buni, recomand si ovaz, un aliment foarte sanatos

| RAY a răspuns:

AnaMaria50 ce prostie mare ai scris femeie
https://www.csid.ro/......a-13524544
https://adevarul.ro/......index.html
http://www.ziare.com/......ul-1156104

ma femeie orezul hraneste sute de milioane de persoane,china,japonia,Korea de nord,sud, cum sa nu aiba nimic nutritiv, cum poti sa scrii asemenea tampeni, inteligento zaharul nu este nutritiv nu orezul tu nu stii ce scrii

tu consuma orez nu o baga in seama, asemenea tampeni mai rar sa citesti

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Orezul este cultivat de peste 10.000 de ani, fiind chiar un simbol pentru unele tari. El este foarte indicat in cazul in care vrei sa urmezi o dieta sanatoasa, caci are un echilibru nutritiv bun.

Potrivit LiveStrong, tipul cel mai des intalnit servit in restaurante este cel alb, el avand in jur de 243 de calorii pe o cana. Cel brun, care este procesat cu mult mai putin, fiindu-i indepartata doar coaja, are 218 calorii la aceeasi cantitate.

Orezul are mai multi carbohidrati decat proteine, fapt pentru care este bine sa fie evitat de persoanele care urmeaza o dieta saraca in carbohidrati. O cana de orez alb gatit are 53 de grame de carbohidrati, 4 grame de proteine si 0 grasimi. De asemenea, are mai putin de 1 gram de fibre.

Aceeasi cantitate de orez brun are 46 grame de carbohidrati, 5 grame de proteine, 2 grame de grasimi si 4 grame de fibre.

Vitamine si minerale

Nici in cazul vitaminelor si al mineralelor orezul alb si cel brun nu au aceleasi valori, caci primul este procesat, de unde rezulta ca aceste elemente sunt in mare parte pierdute.

O portie de orez alb ofera cam o cincime din necesarul zilnic de niacina si un sfert din acidul folic de care are nevoie o femeie de 30 de ani, in timp ce cel brun ofera, in plus fata de cel alb, si un sfert din necesarul zilnic de magneziu, dar si cantitati mici de cupru, fier si vitamine din complexul B.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Te constipi laughing.

| RAY a răspuns (pentru supadeceapa):

Constipatia nu apare daca ai un sistem digestiv sanatos si faci un efort fizic

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te strange la burta si apoi o dai pe dulcolax.