| Superior a întrebat:

E ok sa consum creatina? Care sunt efectele sale benefice? De la ce varsta poti consuma?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

E ok sa consumi, dar nu consuma mai mult de 3 luni fără pauză de o lună, eu prima data am luat creatină la 17 ani când m-am apucat de sala, adică acum 6 ani. E un supliment foarte bun, mai ales creatina micronizata pe care o prefer în locul pastilelor sau creatinei monohidrate. Daca iei doua luni sigur se vor vedea rezultatele, dar dacă ești copil și nu te duci la sală și nu îți antrenezi toate grupele de mușchi iei degeaba. Efecte adverse sunt foarte rare, poți face pietre la rinichi, dar foarte rare zic din nou, trebuie sa bei multa apă dacă consumi creatină, adică cam 200 ml de apă/gram de creatina luată în plus față de câtă apă bei tu zilnic.

| Doja a răspuns:

Creatina ajuta retentia apei in muschi si creste f putin rezistenta fizica la efort. Practic muschii arata mai plini si poti impinge poate o data sau de 2 ori daca ai noroc in plus la piept. Te ajuta daca vrei sa maximizezi efortul pe care vrei sa-l depui.

Are un singur efect negativ semnificativ, si anume faptul ca la unii oameni poate creste DHT-ul prea mult, cauzand potential chelire, cresterea parului pe corp si a prostatei, crescand riscul de cancer la prostata.

Nu la toti oamenii, dar e bine sa stii.
Desigur, chestiile nasoale precum cancerul nu intra in discutie pana la 40 de ani.

E cel mai cercetat si mai sigur supliment dupa pudra proteine care chiar nu are contraindicatii.

Răspuns utilizator avertizat
| Wheizii a răspuns:

Fac sala de ceva timp si dupa parerea mea nu merita 50 lei la 3 saptamani pentru 2 repetari in plus. Ca sa nu mai zic de faptul ca la un moment dat corpul se obisnuieste cu dozajul de creatina si ii trebuie mai multa... laughing ca sa isi faca efectul. De 50 lei mai bine iti iei piept de pui cu legume congelate. Bafta la sala sa nu renunti happy