| anonim_4396 a întrebat:

E ok sa consum proteine pentru masa musculara dacă m-am apucat de sala acum 3 zile și am 14 ani jumate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Proteinele cele mai bune se pot consuma din CARNE fara grasime: gratare, mici, carnati fripti, steak-uri etc, preparate (nu arse!) pe gratar.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Ma refeream la shakeuri de alea sau pastile.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Shake-urile si pastilele sunt apa de ploaie langa un gratar sanatos.
Deasupra sunt facute si din chimicale.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E ok dar nu ajută prea mult.
Proteinele ca să fie asimilate au nevoie de nutrienți care se găsesc într-o alimentație echilibrată, care are de toate, vitamine, antiozidanți, minerale.
Dacă crezi că iei proteine și din ele faci imediat mușchi e prostie la modă.

| Sn4k3 a răspuns:

Da

| RobertMoon a răspuns:

Poate vrei sa spui supliment pentru sala care contine proteine, ca nu exista proteine pentru sala si proteine pentru altceva, corpul le ia ca atare fie ca le iei din suplimente fie ca le iei din fripturi sau alta mancare. Da, e ok, te poate ajuta sa progresezi mai usor, dar acum nu iti inchipui ca te vei face mare musulos din chestia asta, stiu pe cineva care a consumat un mass gainer de 2kg si ceva + alte chestii si a reusit sa puna intr-o luna si ceva abia 300 grame, asa ca poti sa iei ce vrei ca depinde de mai multe lucruri cum progresezi si conteaza si ce suplimente iei, daca cumperi ceva ieftin e de calitate proasta gen cum a luat nenea asta care a crescut cat o furnica in aproape 2 luni sunt sanse mari sa dai banii degeaba si sa fii dezamagit, dar importanta e rabdarea ca majoritatea care se apuca de sala isi inchipuie ca in 3 luni se fac uriasi, dar cand vad ca nu e asa majoritatea se lasa din diverse motive happy.

| DanielPH a răspuns:

Proteine consumi mancand aproape orice. Probabil faci referire la proteinele pudra, Whey, etc.
Da, sunt pana la urma proteine luate din lapte, ou, soia si din ce se mai scot.
Nu au efecte adverse cat timp le iei cu cap.
Eu tot la 14 ani m-am luat de sala, am mers un an si jumatate si am renuntat. Si nu poti spune ca am ramas mic, am 1.89.
Succes!

| Cosmin86 a răspuns (pentru DanielPH):

De ce ai renunta la sala? Mie mi se pare ceva ce ar trebui facut toata viata, chiar si la 60 de ani.

| DanielPH a răspuns (pentru Cosmin86):

Am inceput sala cu cativa amici, dupa un timp ei s-au lasat, iar eu am fost nevoit sa-mi fac noi amici de sala. I-am facut, si totul era ok, insa cu timpul stateam cam nasol. Faceam 50 minute dus si 50 intors la capitolul drum. 100 de minute drumul, antrenamentul undeva la o 60, maxim. Se facea ora 11, mai stateam maxim o ora acasa, in care ma pregateam de scoala si apoi scoala 6 ore, veneam acasa, stateam putin si somn.
Am renuntat dupa aproape doi ani si m-am luat de vicii pana aproape de terminarea liceului. Dupa am realizat ca oamenii cu cap sunt mai valorosi decat cei cu biceps, asa ca am pus un mare accent pe cultura.
Sala o consider acum ca o varianta benefica pentru mentinerea sanatatii, nu o mai vad ca un loc unde faci muschi. Am mai mers cateva luni, recent, pentru cresterea andurantei, plus ca ma simteam bleg dupa ore intregi de invatat, si sa stii ca m-a ajutat, eram mult mai atent si memoram mult mai multe datorita unor antrenamente de anduranta la sala.
Orice ai face acolo iti va prinde bine si va avea efecte benefice pe termen lung. Insa nu o pune inaintea dezvoltarii intelectuale. Cartea mai intai de toate, apoi muschii, parerea mea actuala. Acum...este doar parerea mea, nu-i ceva batut in cuie.
Sanatate si numai bine!

| Cosmin86 a răspuns (pentru DanielPH):

Perfect de acord, mai ales ca eu am job "intelectual", sunt programator senior la multinationala de IT de ani de zile si am fost si olimpic national la informatica. Dar vezi tu, sunt singurul de la mine din firma care nu are probleme cu spatele, care are o postura buna si care are analizele perfecte. Si asta datorita salii (si altor sporturi).

| JUNNKiE47 a răspuns:

Personal nu iti recomand sa suplimentezi atat de rapid, în opinia mea era bine să mai astepti ceva timp până reușești să îți "explorezi" corpul mai mult.