| adelinna21 a întrebat:

M-am apucat de sala pentru ca vreau masa musculara si sa iau vreo 4-5 kg in greutate.ce proteine imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Whey gold sau serious mass ( asta nu e proteine, e un weight gainer bazat pe carbohidrati )

O creatina sau alt pre-workout nu-ti strica.

Si evident, mananci mai mult, minim 4 mese pe zi.

| Braunion a răspuns:

Fara suplimente de proteine, ca-ti distrugi ficatul (indiferent de brand). Mananca sanatos, mananca bogat proteic, mananca de 4 ori pe zi si tine-te de exercitii (trebuie sa mergi la sala exact de 4 ori pe saptamana).
Evita dulciurile si grasimile si evita sa mananci imediat dupa ce vii de la sala (chiar daca atunci iti va fi mai foame)

| Cosmin86 a răspuns (pentru Braunion):

Serios? iti distrugi ficatul?

alt copil mic, care habar n-are despre ce vorbeste

| Braunion a răspuns (pentru Cosmin86):

Am ajuns la medic cu TGP si TGO marit din cauza influxului de proteine, deci stiu ce vorbesc. Medicul (care are o facultate de specialitate spre deosebire de tine) mi-a explicat de ce nu sunt bune pentru ficat (ficatul nu este conceput sa metabolizeze o cantitate foarte mare de proteine dintr-o data). Si am trecut pe la mai multi medici in speranta ca voi auzi opinii diferite. Deci cred ca stiu perfect despre ce vorbesc.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Braunion):

Stai putin, pe rand

"ficatul nu este conceput sa metabolizeze o cantitate foarte mare de proteine dintr-o data", cine a zis sa iei o cantitate foarte mare dintr-o data?

Cam pe orice cutie se recomanda 30 de gr, care inseamna cam 25 de gr de proteine. Eu la o masa din mancare am 30-40 de grame, deci o portie de supliment = MAI PUTIN

Cine te-a pus sa iei in exces?

| Braunion a răspuns (pentru Cosmin86):

Am luat fix cum a scris pe ambalaj...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Braunion):

Ce ai luat mai exact? Firma si numele produsului.

Din medicii la care ai trecut, era vreunul specializat pe nutritie?

Si inca ceva, de unde stii ca excesul ala de proteine de la care ai avut probleme era de la concentrat proteic? Poate era din mancare. Daca ai luat FIX cum scria pe ambalaj => esti departe de "exces" sau "prea multe proteine", inseamna ca de la mancare a fost

| Cosmin86 a răspuns (pentru Braunion):

Deci? Numele produsului si firma. Sa vada si retina mea ce-ai luat mai exact si ce mai contine pe langa proteine

| Braunion a răspuns (pentru Cosmin86):

Gain Fast 3100

| Cosmin86 a răspuns (pentru Braunion):

Ala nu e 'proteine', ala e un weight gainer bazat pe carbohidrati. La cati medici ai fost, niciunul nu ti-a zis ca produsul ala are FOARTE PUTINE PROTEINE?

http://www.vitalife.com/universalnutrition-gainfast3100-hardgainer-1.html

Vezi singur, are 37 de grame amarate de proteine la 225 de grame de produs ( nici macar un sfert ), eu prin proteine inteleg 80 % proteine ( gen sa aiba peste 180 gr la 225, NU 37 ).

In schimb, ce mai are :

- 77 de grame de zahar ( felicitari, DUBLU fata de proteine, zahar )
- colesterol
- 162 de grame de carbohidrati ( aici intra si cei 77 de grame de zahar ), restul sunt carbo complecsi
- o gramada de chestii IN PLUS ( gaining agents, metabolic optimizers, etc. ), sunt vreo 20 de substante enumerate acolo!

Pai vorbim de proteine, sau vorbim de :

- multi carbohidrati
- mult zahar
- MULTE SUBSTANTE pe langa

Cand vorbim de proteine, hai sa vorbim DE PROTEINE, nu de 50 de alte substante si zahar.

| TheRomanianWolf a răspuns (pentru Braunion):

Gain fast nu inseamna proteine, dupa cum ti s-a explicat

sincer, schimba-ti doctorul, daca doctorul din cele 50 de substante din produsul ala a vazut doar "proteine", care nu sunt nici macar un sfert, e clar ce medic de exceptie ai!

| catalin1988 a răspuns:

Fa doar sala si mananca sanatos nu te ocupa cu proteine si rahaturi din astea, parerea mea.o masa sanatoasa si program stabil la sala face mai mult decat toate proteinele, alea te umfla, si daca incetezi "tratamentu" o sa arati cam nasol

| Cosmin86 a răspuns (pentru catalin1988):

Serios? daca nu mai iei proteine arati cam nasol?

ar fi bine sa poti argumenta o asemenea tampenie