| Andreea1095 a întrebat:

E posibil ca extractul din mladita de zmeur sa îmi fi declanșat menstruația? am 20 de ani și 2 ani și jumătate mi s-a oprit din cauza unei dereglări hormonale apoi când am început sa iau picăturile cam după 2 săptămâni mi-a venit.La ultima vizita la ginecolog mi-a zis sa mai iau 3 luni picăturile apoi 2 luni pauza.E posibil ca după ce opresc tratamentul sa nu mai îmi vina din nou?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Zmeura este cunoscuta pentru capacitatea sa de a regla echilibrul hormonal, deci posibil si pe cele care controleaza menstruatia. Stiu ca, in zonele unde creste si se consuma multa zmeura si mure, afine negre si rosii, precum si alte asemenea fructe de padure, acolo sunt mult mai putine probleme pe baza de hormoni, de cancer, de imunitate.
Daca vei mai avea probleme, tine cont.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru Xpressurself, -Sper ca Andreea1095 sa nu ia in seama deoarece este cel mai imbecil raspuns ce mi-a fost dat sa citesc vreodata in privinta rostului, rolului si al modului de a se forma un ciclu menstrual. Este de-a dreptul halucinanta explicatia, complet iesita din comun si denota o crasa ignoranta. rolling on the floor rolling on the floor

| Xpressurself a răspuns:

Lipsa menstruației nu este un motiv de îngrijorare chiar dacă ginecologiii îți dau tratament ca sa ai menstruație. Nu uita ca toți medicii sunt și vânzători de medicamente pe lângă. Dacă nu ai menstruație nu este un semn rău înseamnă că organismul tău își folosește resursele la maxim. Ții neapărat sa și dureri în fiecare luna și sa porți grija petelor? Fa sport dacă crezi ca ai prea multa energie și căuta-ti un iubit poate aste te va ajuta sa mai consumi din resurse.

| IoanaIonuca a răspuns:

E posibil sa-ti fi venit din "cauza" picaturilor, daca asta ti-a recomandat doctorul. Probabil ti s-a reglat si nu vei mai avea nevoie de ele peste 3 luni, depinde de organism.