| nimenisi13nimic a întrebat:

Am 16 ani si am o PROBLEMA :nu mi-a venit ciclul de 3 luni si 2 zile. Vreu sa stiu ce sa mai fac...sincer sunt disperata..am fost la ginecolog acum 4 luni din cauza ca imi intarziase tot vreo 3 luni, mi-a dat ceva medicamente pe care nu le-am luat(erau pe baza de hormoni si nu sunt de acord cu asta) asa ca am apelat la un tratament naturist pe baza de Tinctura de mladita de zmeur. Dupa vreo 2 saptamani mi-a venit si iata ca acum, dupa ce am mai facut tratamentul nu mi-a mai venit.La ginecolog mi s-a depistat un mic chist,dar asta nu e o problema mare deoarece e,, normal,, la varsta asta.Ciclul mi-a venit prima oare apape de varsta de 15 ani.VA ROG SPUNETI-VA PAREAREA,AS FI FOARTE RECUNOSCATOARE. Precizez ca nu sunt foarte dezvoltata,sunt skinny, dar nici slaba...de mancat mananc si in ultima perioada nu prea fac multa miscare.MULTUMESC ANTICIPAT! :* aaa da:sunt virgina

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Ai o dereglare hormonala, de aceea medicul ginecolog ti-a prescris pastile cu hormoni, pentru a echilibra hormonii din organism.
Am avut o colega care tot asa ii venea din 3 in 3 luni si ginecologul tot pastile cu hormoni i-a dat, si acum are menstruatia regulata.
Daca nu doresti pastilele, altceva nu prea ai ce sa faci decat sa astepti sa se regleze de la sine.
Incerca sa mananci sanatos, mai multe fructe si legume, mai putina carne ( sunt plini cu hormoni gresiti), si poate se regleaza de la sine.
Mai incearca si ceaiul de cretisoara sau alte remedii naturale.
http://www.copilul.ro/......13495.html

| madamme a răspuns:

Problema ta nu prea cred ac are legatura cu aparatul genital ci cu cel endocrin. Ar fii bine sa faci un consult la medicul endocrinolog.

| Anonim1989077656477 a răspuns:

E normal sa mai intarzie.in primii 2-3 ani nu vine regulat.tot ce poti face e sa ai rabdare laughing)