| anonim_4396 a întrebat:

E vreo problema daca iau o pastilă viagra de 100? Sau ar trebui sa o tai in jumate si sa o iau asa? cum este mai recomandat daca o i-au pastila intreaga imi poate creea probleme de sănătate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cantitatea (mg) nu ar fi o problemă dacă ești o persoană cu varsta peste 18 ani, dar:
Nu utiliza VIAGRA:
- Daca sunteti alergic la sildenafil sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6).
- Daca utilizati medicamente denumite nitrati deoarece aceasta asociere poate duce la o scadere periculoasa a tensiunii arteriale. Informati medicul daca luati oricare dintre aceste medicamente care sunt de obicei administrate pentru tratamentul anginei pectorale ("dureri in piept"). Daca nu sunteti sigur, intrebati medicul dumneavoastra sau farmacistul.
- Daca utilizati oricare dintre medicamentele cunoscute sub numele de donori de oxid nitric, cum este nitritul de amil deoarece aceasta asociere poate duce la o scadere periculoasa a tensiunii arteriale.
- Daca aveti o afectiune cardiaca sau hepatica severa.
- Daca ati avut recent un accident vascular cerebral sau infarct miocardic, sau aveti hipotensiune arteriala.
- Daca aveti din nastere anumite boli rare de ochi (cum este retinita pigmentara).
- Daca ati avut vreodata pierderea vederii datorita neuropatiei optice anterioare ischemice, non- arteritice (NOAIN).

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca pe prospect scrie sa iei 100 asa o iei da c nu tai din ea.

| anonim_4396 explică (pentru MihaiNicu23):

Da scrie 100 dar eu ziceam daca o i-au pastila intreaga sa nu am efecte adverse.ca nu prea am mai luat de 100