| melynda a întrebat:

Este adevarat ca o persoana care are multe suferinte, a trecut prin multe depresii, mult stres etc. la un moment dat creierul poate sa i cedeze si chiar sa moara? ...scuzati'mi exprimarea gresita dar chiar nu imi gasesc cuvinte

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Stresul prin care trecem ne poate afecta in doua feluri creierul: chimic, cind unele procese chimice din creier au de suferit, si astfel apare o anumita instabilitate, ceea ce duce la boli psihice, si fizic, cind apare un cheag de singe la vreo artera si o portiune din creier nu mai este irigata asa cum trebuie. In acest caz, se ajunge la comotie cerebrala, la paralizii, la coma, si, da, persoana poate sa si moara din aceasta cauza. Depinde de locul afectat din creier, si de cit de mare e acel loc.

| valy a răspuns:

Da este foarte adevarat, pentru ca incet se afecteaza creierul si neuronii si se distrug.si persoana devine un ''zombi''care nu il poti controla.si da exista posibilitatea sa adoarma in somnul vesnic.

| ahlrh a răspuns:

Da, se poate...

| ProjectJackpot a răspuns:

Poate sa ajunga la suicid sau la un momendat, sa inebuneasca(dar nu cred ca e cazul). Cat despre sanatatea fizica a persoanei, iti dai seama ca nu este prea buna, nu?