| anonim_4396 a întrebat:

Painea prajita ingrasa mai putin decat cea proaspata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Painea ingrasa oricum dar depinde cata consumi.

| psiholoaga a răspuns:

Mai bine mananci paine neagra sau pite nedospite. De ingrasat, nu ingrasa mai putin painea prajita, dar da senzatia de satietate mai repede, asa ca mananci mai putin. Teoretic, cel putin.

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde ce cantitate consumi si cat este de proaspata painea ne-prajita.
Ingrasarea de la paine se produce mai ales de la painea proaspata, de mai putin de o zi. Acesta pe deopartea deoarece drojdia mai "lucreaza" in ea, iar pe cealalta parte: painea moale nu da stomacului senzatia de "saturare".
Cel mai bine este sa consumam paine de a doua zi, bine prajita! Ne simtim saturati de la 1-3 felii (in loc de jumatate de paine) si astfel nu ne balonam din cauza drojdiei (nu mai lucreaza atat de intens).
Painea prajita este sanatoasa doar daca nu se arde, nu se carbonizeaza (acesta trebuie indepartat), doar se usuca si prinde un pic de culoare.

| nicky a răspuns:

Da dar in cantitati mici, consumata, dar painea neagra e mai sanatoasa.

Alte răspunsuri
| nicp a răspuns:

Nu e adevarat. Amandoua ingrasa in aceeasi masura.

| oooooooo a răspuns:

Stiu doar ca painea prajita este recomandata in majoritatea dietelor, deci probabil asa este...

| yoanna73 a răspuns:

Nu te insela ingrasa la fel.Incearca sa mananci fara paine.

| vololo a răspuns:

Depinde ce pui pe ea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil daca mananci mai putina.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ingrasa la fel!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, este adevarat pentru ca eu mananc doar paine prajita, dar va recomand painea "graham" pentru ingrasa mai putin decat painea prajita... pup.

| butterfly_1328 a răspuns:

Da

| felicitas a răspuns:

Nu stiu daca ingrasa sau nu, dar e cert ca este mult mai buna decat painea proaspata!

| vera a răspuns:

..este recomandata cam in toate dietele...