| anonim_4396 a întrebat:

Este bine s-a beau multa apa? adica eu consum zilnic in jur de 4, 4,5 litri de apa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| crytical a răspuns:

Cam mult totusi, prea mult strica, cam 2-3 litri pe zi e perfect.

| Cristinaaa57 a răspuns:

Depinde...este indicat sa bei 2 litrii de apa pe zi, dar daca bei asa de mult s-ar putea sa ai diabet

| MgdDroopy a răspuns:

O modalitate buna de a afla de cata apa are nevoie organismul tau pentru a functiona normal este acest calcul simplu: urca-te pe cantar si apoi imparte greutatea corporala la 30. Vei obtine exact cantitatea de apa in litri pe care trebuie sa o consumi.
Depinde și de activitatea ta zilnică. Daca esti activ, normal că ai nevoie de mai multă apă în comparație cu o persoană sedentară.

| Zenithf a răspuns (pentru MgdDroopy):

Mai trebuie adaugat ca trebuie mentinut echilibrul electrolitic (in special prin echilibrl intre K si Na) si concentratia mineralelor (Mg, Ca si altele) in plasma. In special aceste minerale se pierd prin transpiratie, la persoanele foarte active, si atunci trebuie compensate prin alimentatie si suplimente nutritive.

| MgdDroopy a răspuns (pentru Zenithf):

Așa este. Deja intram in detalii... S-a referit doar la apă. Nu vreau să zapacesc omul. Iar un sfat nutritional nu prea e bine să il dai la modul general.
Suntem unici! Avem nevoi diferite! :-)

| Adminul000 a răspuns:

Nu este bine, bei prea multa ar trebui pe zi doar 1-2 Litri atat nu mai multwinking

| iuliusiiii a răspuns:

Depinde de varsta copii trebuie sa bea cel putin 2l apa pe zi, iar adultii 3l