| MirceaBade31 a întrebat:

Este bine sa pui praf pe o rana? Am auzit ca se usucă, am una in picior destul de adanca și am pus țarână

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Esti troll? Pamantul poate contine tetanos. Asa ca urgent la vaccinare.

| Holiday a răspuns (pentru doctorandus):

De fapt metoda asta de oprire a sangerarii era larg folosita acum 100 de ani si chiar mai putin. Ca tarana poate contine tetanos si alte nshpe mii de chestii daunatoare e la fel de adevarat.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Praf? Ce praf? Ca doar nu cel care se depune peste suprafete cu bacterii si alte lucruri anorganice.

| Goete a răspuns:

Sigur ca e bine.
Si peste morți se pune

| Sekim a răspuns:

Cea mai proasta alegere posibila. Cum sa pui praf sau tarana pe ea? Daca a atins vena tu iti bagi direct in sange pietricele si nisip care ajung direct in inima, o idee foarte buna, nu? Spala te acolo rapid si dezinfecteaza. Mai bine te duci la farmacie data viitoare si iei raniseptol. Nu stiu cum va vin ideile astea sau cine vi le da. nu inteleg

Răspuns utilizator avertizat
| DoarBogdan a răspuns (pentru MirceaBade31):

Da, poti sa folosesti dezinfectant. O sa treaca rana oricum.

Sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| DoarBogdan a răspuns (pentru MirceaBade31):

laughing Si la ce te astepti? Este normal in cazul unei rani sa te arda si sa te ustura. Inseamna ca isi face efectul.

Răspuns utilizator avertizat
| DoarBogdan a răspuns (pentru MirceaBade31):

Oke, noapte buna si tiewinking

| Sekim a răspuns (pentru MirceaBade31):

Nu, iar te ai luat dupa unul prost. Cum sa pui pe rana asa ceva? Nici spirt nu se pune ci rivanol sau clatesti cu apa sa scoti mizeria.

| macintosh a răspuns:

Niciodata sa nu mai pui, deoarece praful e plin de bacterii. Spala rana cu apa fara sa freci. Daca doreai sa pui ceva, puteai pune Baneocin pulbere.