| DarkSunshiine a întrebat:

Este corect sa-ti calculezi greutatea ideala corpului tau(la femei)dupa inaltime? Adica daca am 1.60, sa scad 10 insemnand ca ar trebui sa am 50 kg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Hirako a răspuns:

Nu.Depinde de greutatea oaselor si de varsta.

| Coco2730 a răspuns:

Daca esti sportiv acest numar nu e tocmai potrivit, insa in situatii uzuale poate oferi o estimare folositoare. Parerea mea e ca nu e o informatie stiintifica si de nedaramat.

| Niiiicu a răspuns:

Da,este corect asa se si calculeazahappy

| ℓαυяα a răspuns:

Este corect :)
poti sa calculezi aici http://www.doctor.info.ro/calculator_greutate_ideala.html :*

| xBya a răspuns:

Da, in general e corect, dar sunt unele cazuri in care greutatea este cu 10 sau mai mult mai mica decat inaltimea, iar pe unele parti ale corpului mai ramane grasime. Depinde de la individ la individ. Sportul este cea mai buna cale, nu uita.

| Ozdogan a răspuns:

Eu asa am! Cred ca e bine asa happy

| christianlaroka a răspuns:

Pai nu asa se calculeaza la oricine?;-?

| laptelaperfuzii01 a răspuns:

Asa stiam si eu... Eu dau in 1, 70 si am 54 kghee hee