| anonim_4396 a întrebat:

Este daunator daca fumez asa ocazional?Am 15 ani si nu fumez cine stie ce,in medie 3,4 tigari pe saptamana (maxim,poate chiar mai putin)!

Cat de daunator poate fi?ce mi se poate intampla?big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Așa am început toți, cu 3 - 4 țigări pe săptămână, apoi la petreceri, în spatele liceului și acum fumez un pachet pe zi. Lasă-te cât mai poți. Nu zic să te lași de fumat pentru sănătatea ta, pentru că sincer să fiu, cunosc prea multe cazuri care demonstrează contrariul medicilor și pe nimeni care să fi avut vreo afecțiune de la tutun. Dar, vrei nu vrei, o să ajungi la un pachet pe zi în scurt timp și costă foarte mult țigările plus că îți miroase respirația și crede-ma nici dacă te clătești cu benzină nu îți trece mirosul de tutun.

7 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Consumul de tutun este astazi, in lume, cea mai importanta cauza care duce la cancer si care poate fi PREVENITA. Poti reduce riscul''maine'' daca renunti la fumat si incepi chiar acum.Crede in tine!

Răspuns utilizator avertizat
| FrozEenSoul a răspuns:

Salut, nu e cine stie ce daunator! Tatal cumnatalui meu fumeaza de la 6 ani si acum are aproape de 70 si o duce bine! Eu cred ca fumatul nu te ingroapa de viu, deoarece aia din "morometii" fumau tigara dupa tigare si toti au imbatranit si au murit de varsta! Bafta si succes

| anonim_4396 explică (pentru FrozEenSoul):

Can Ilie funa, era doar tutun uscat, nu era spalat in bai de substante nocive.
OT: dauneaza cresterii asa ca incearca sa eviti fumatul.

| MissxD a răspuns:

3-4 sunt putine! Este bine... insa ar fi si mai bine daca ai renunta de tot si ai fuma 3-4 pe an. Iti zic asta pentru ca poti deveni oricand dependent si sa nu mai ai posibilitatea sa renunti. Asa ca mai bine lasa-te... sa nu crezi ca e o moda sa fumezi. Cunosc multi baieti care chiar nu fumeaza sau nu au fumat niciodata happy
Chiar dauneaza grav sanatatii, chiar daca iti produce placere - e doar pe moment! Bafta! happy

| NutellaIsMyDrug a răspuns:

Pai in cel mai rau caz(doamne fereste) poti face cancer pulmonar,(dar nu acum mai incolo daca nu te lasi).
Mai poti face complicatii respiratorii bronsite,tuberculoza,deficite respiratorii.
Iti scade imunitatea, iti imbatranesti tenul si pielea, iti strici dantura! si lista poate continua.

| AnaCristinaN a răspuns:

Daca fumezi mult poti sa faci cancer la plamani si atunci este grav, dar totusi esti prea mica sa fumezi pentru ca ti se vor ingalbeni dintii, respiratia va mirosi urat etc.