| eve13 a întrebat:

Este eficienta albirea cu bicarbonat de sodiu, lamaie sau sare? Exista si factori de risc privind folosirea acestor remedii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| totElodia a răspuns:

Rectific putin. Bicarbonatul de sodiu, adica sarea este eficienta, deoarece pe langa faptul ca albeste dantura, intareste si smaltul. Si lamaia este eficienta, insa in cantitati medii. Trebuie, insa sa ai girja deoarece folosite in combinatie, sau pe rand, in exces pot cauza cedari gingivale, ducand la paradontoza. Te sfatuiesc sa folosesti albirea cu bicarbonat de sodiu, in favoarea lamaii, dar doar o data la 2 zile.

| xxxnonamexxx a răspuns:

Buna. Da, este eficienta dar depinde la ce albire te referi. Daca te referi la dantura, bicarbonatul si lamaia sunt excelente insa sarea este buna numai daca nu ai nicio carie pentru ca o sapa si mai adanc si sa nu ai sangerari gingivale. Da, sunt bune.