| anonim_4396 a întrebat:

Este posibil sa fac rubeola?

prietena mea are rubeola. ieri i-au aparut primele semne ( la inceputul lunii o colega de-a ei a facut) insa mie nu mi-a aparut nimic pana acum si nu mai stiu sigur daca am facut in copilarie sau nu. Am stat mai tot timpul impreuna mai ales in seara dinaintea primelor semne. Daca nu mi-a aparut pana acum nimic, sunt imun sau inca mai pot lua virusul? plec din tara marti pentru o perioada mai lunga si as mai vrea sa "stau" cu ea, stiti cum e... sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Zona zoster este o reactivare a virusului care cauzeaza varicela(varsatul de vant) si nu are nici o legatura cu rubeola.Rubeola este o boala contagioasa a copilariei dar cu o evolutie f. usoara si daca ai face nu este nimic grav. Daca ai fost cu ea impreuna cand au aparut bubitele poti sa faci sau nu.Linistit acum puteti sa petreceti sarbatorile impreuna.

7 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Perioada cea mai contagioasa este atunci cand apar bubitele, dar poate fi, de asemenea, si 5 zile inainte si dupa aparitia eruptiei.Deci tu te poti inbolnavi la 2-3 saptamani dupa ce ai fost in contact cu ea.Acum nu ai de ce sa mai stai izolat pentru ca deja ai fost in contact cu ea-poate faci poate nu.

| Dumitrache_Catalin_1989 a răspuns (pentru Raniia):

Cu alte cuvinte, consideri ca as putea sa ma mai vad cu ea? S-a ales "praful" de acest Paste, macar sa mai pot sta cu ea pana plec. D-asta sunt atat de derutat. ce sa fac?!? Chestia care ma ingrijoreaza este zona zoster care am vazut ca poate aparea in astfel de cazuri, recent un unchi a patit asa.

| Dumitrache_Catalin_1989 a răspuns (pentru Raniia):

Bun. am inteles cu zona zoster. Multumesc.

Deci sunt 2 variante: ori e posibil sa fi luat deja virusul si asta inseamna ca ma pot vedea cu ea linistit ori nu l-am luat si sunt sanse sa-l iau daca ma vad cu ea. Am inteles bine?

| Raniia a răspuns (pentru Dumitrache_Catalin_1989):

Ai inteles bine, tu oricum ai fost in contact cu ea in perioada de contagiune si nu mai trebuie sa stati separat.Peste 2 saptamani te poti astepta sa faci boala.

| Dumitrache_Catalin_1989 a răspuns (pentru Raniia):

Acum are toate simptomele (ceva febra, bubite-mancarimi, ganglioni umflati) dar am inteles. eram derutat pentru ca dupa ce plec din tara urmeaza sa incep munca si ma gandeam sa nu plec cu virusul. Insa se pare ca peste 2 saptamani voi sti sigur. E destul de aiurea situatia, ca abia incep munca si e posibil sa fiu bolnav #-O

Oricum, multumesc pentru informatii. ai o fundita de la mine.

| Raniia a răspuns (pentru Dumitrache_Catalin_1989):

Poate ca nu faci, gandeste pozitiv si acum ai grija de prietena ta. Dumnezeu sa va binecuvanteze!

| Dumitrache_Catalin_1989 a răspuns (pentru Raniia):

Sper sa nu! big grin

Multumesc! asemeni. Seara placuta in continuare

| Raniia a răspuns (pentru Dumitrache_Catalin_1989):

Zona zoster este o reactivare a virusului care cauzeaza varicela(varsatul de vant) si nu are nici o legatura cu rubeola.Rubeola este o boala contagioasa a copilariei dar cu o evolutie f. usoara si daca ai face nu este nimic grav. Daca ai fost cu ea impreuna cand au aparut bubitele poti sa faci sau nu.Linistit acum puteti sa petreceti sarbatorile impreuna.