| anonim_4396 a întrebat:

Este rau daca nu sunt taiat imprejur?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, e rau, tu si 80% din babatii de pe glob avem o problema mare de tot ca nu suntem circumscrisi

| R0R0 a răspuns:

Nu.

| Divy a răspuns:

Nici Iisus nu a fost tăiat, acel lucru s-a întâmplat înainte de venirea Sa ca un fel de botez, dar de la venirea Mântuitorului botezul este făcut de preot cu apă.

Deci ca să răspund succint și la obiect e NU

| anonim_4396 explică (pentru Divy):

Era tăiat împrejur, și după plecarea Lui înapoi în cer se practica. Se practică și astăzi.

| Divy a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai citit Biblia? sau susţii aceste lucruri?!
Botezul e cel cu apă care l-a făcut Ioan şi la care Iisus a fost.
În cer se practică?! Ce tot spui acolo, ai fost în cer să vezi şi te-ai întors pe pământ.Te rog nu abera când vorbeşti despre aceste lucruri.

| anonim_4396 explică (pentru Divy):

Da, am citit Biblia. Era evreu și părinții Lui au respectat legea lui Moise, de exemplu L-au dus în templu când avea 8 zile împreună cu cei doi porumbei pentru jertfă (aceste lucruri erau necesare atunci când băiatul de opt zile era dus în templu ca să fie tăiat mprejur), de sărbătorile sfinți era dus în templul din Ierusalim (iarăși un lucru dat prin lege) etc., de aceea cred că era tăiat împrejur. Chiar El a declarat că nu a venit ca să șteargă legea ci ca să o țină.
Se practică și azi, cunosc persoane. Evreii nu-L recunosc ca și Mesia, de aceea se țin de legile lui Moise.
Nu știu ce religie/credință ai. Eu cred că la această întrebare nu se poate răspunde clar. Dacă considerăm că părinții Lui au respectat toate legile lui Moise, era tăit împrejur. Dacă considerăm că au respectat doar o parte din ele, atunci nu se știe. Fiecare crede cum vrea. De aceea vreau să menționez că asta e părerea mea și după citirea regulată și totală a Bibliei nu m-am convins despre opusul. Deci nu mă mai cert cu tine, și tu crezi ce vrei, și eu cred ce vreau. Nu există dovezi. Iar pentru că n-ai înțeles ce am scris, clar nu cred că se merită să mai continuăm conversația. N-am scris că în cer se practică. Am scris "după plecarea Lui înapoi în cer se practica", adică "se practica și după plecarea Lui în cer"...
O zi bună în continuare!

| Divy a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar nu m-am certat cu tine, doar purtam o conversație ținând cont că ai deschis subiectul. Și în legătură cu "plecarea în cer" îmi pare rău am citit totul eronat și a rezultat altceva. Și am dat un argument care nu avea nicio legătură cu cele menționate de tine-.-'
Dovezi în legătură cu asta nu prea există ca să fiu cert, știu că se sugerează despre acesta dar nu e concret. Nu toți Îl cunosc pe Mesia, ci doar cuvântul Lui și mă îndoiesc că nici de acesta nu au auzit.

Nu are rost să mai zic ceva după cum ai spus și tu fiecare cum crede și dacă conversația nu are rost rămâne încheiată, îmi cer scuze de eventualele neplăceri pe care ți le-am creat.
Pace ție.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Circumcizia se practică la evrei (evrei ca naționalitate sau evrei ca religie). Deci dacă ești evreu ca naționalitate și nu ești tăiat împrejur, nu e tragedie, pur și simplu părinții tăi nu vor să respecte tradițiile. Dar dacă vrei să devii evreu ca și religie, și nu vrei să te tai împrejur, e o problemă, nu te vor accepta într ei.
Din punct de vedere al sănătății sunt agumente și pro, și contra. Pro că e mai ușor să-ți ții organul curat, nu rămâne sub piele murdărie, praf etc și se infectează mai greu. Și cu siguranță nu vei avea cum să suferi de fimoză de exemplu. Contra e că se poate răni mai ușor (dacă e sensibilă pielea, te doare și frecarea ei de lenjerie), apoi te obișnuiești cu asta, pielea devine mai tare și nu vei simți plăcerile senzuale atât e intens.
Dar atât de mare tragedie nu e niciunul dintre cazuri, nu trebuie să crezi toate prostiile de pe net. Dacă mai ai întrebări legate de circumcizie (partea cu medicină), scrie-mi mesaj privat.

| robandu99 a răspuns:

Nu te panica.e normal.ața se rupe la contactul sexual..si cred ca mai ai pana atunci..stai liniștit..nu se întâmplă nimic

| llg a răspuns:

Doamne fereste. Tu vorbesti serios? Circumcizia nu te ajuta la nimic. Ba chiar iti poate face rau. Marea majoritate a barbatilor nu sunt circumcisi. E o regula tampita in nu stiu ce religie. Plus ca majoritatea femeilor prefera barbatii necircumscrisi. Iar daca natura te-a lasat asa... te-a lasat ea cu un motiv.