| DaciaRomania a întrebat:

Este sănătos peștele în conserva sau nu prea, din cauza conservanților?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Este sănătos, curata venele de grăsime

| DaciaRomania explică (pentru RAY):

Ce pește în conserva e mai bun? Mai bine zis câteva feluri de pești mai ok?

| Bula a răspuns (pentru DaciaRomania):

Nu orice producaror face conserva pe masura gustului meu sau al tau.
Mie-mi plac conservele de macrou sau heringi in ulei, dar cel mai mult imi place conserva facuta de mine, in ulei.

| sierra1 a răspuns:

Orice in EXCES, nu e bun

| doctorandus a răspuns:

Pestele pe care-l prinzi singur poate fi mai poluat decat cel din conserva.

| Hyperion7 a răspuns:

Este sănătos doar daca nu este din zone contaminate!
Dar dacă e, îți face destul de mult rău!

https://youtu.be/fAwRU86Wjmc?si=HbStx7GFsnXqmvoj

| ReddY25 a răspuns:

Nu prea e bun.Eu unul nu mănânc

| sweetys a răspuns:

Nu conservantii sunt de vina, ci faptul ca majoritatea este pescuit din zona radioactive. Acel FAO 61, 71, etc. de pe eticheta indica locul de provenienta si daca este unul sigur sau nu. Iar pestele sau fructele de mare, devin foarte toxice din cauza mercurului organic continut, atunci cand sunt consumate in exces pot aparea urmari destul de grave de la intoxicatia cu mercur

Răspuns utilizator avertizat
| ayannn a răspuns:

Pestele e efectiv are un co nservant in el adica un fel de ulei da eu creca nu mori