| Aoxkajcjw a întrebat:

Eu ..am crescut intr-un mediu foarte prost..in care am fost invatat sa gandesc negativ si sa fac scandal din orice ..Am o iubita si ..is gelos si ma tot cert cu ea. Oricum ce as putea face? Orice gandesc e negativ!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Psiholog cea mai eficientă metodă.
dacă nu, învață să te autodisciplinezi, să ignori varianta negativă și să încerci s-o găsești pe cea pozitivă sau măcar neutră. atiudinea asta a ta n-o să te ducă nicăieri, doar o să ajungi să rămâi singur.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Gândirea are un izvor. Logosul, scoarța cerebrală, și creierul prefrontal, emoțiile, și creierul vechi, reacțiile de reptilă. Emoțiile interpretează situațiile înainte de a gândi. De aceea pistolarii analfabeți câștigă în meciul cu trăgaciul rapid.
Emoțiile sunt setate pe negativ când ești educat așa ( mediul prost), când ești nesigur pe tine și te aperi ( gelozia). Ce să faci? Se cheamă decondiționare, se face cu terapeutul priceput, psiholog.
Se mai poate face cu educarea părții raționale, cea cu gândul. Se poate și singur?
Da, în multe feluri. Dacă ești credincios, te rogi.
Dacă nu faci ședință de auto sugestie singur. Cum.
Să îți propui ceva.
Să creezi o frază fără nu.
Se exemplu nu așa. NU mai sunt gelos. De ce? Fiindcă conține NU.
Să repeți de exemplu. Am încredere în iubita mea.
De 25 de ori dimineața la prânz și seara, timp de 3 luni.
Pare prostioară, dar funcționează.
Și așa mai departe.

| Donsavas a răspuns:

Invata sa gândești pozitiv dacă vrei sa o păstrezi langa tine. Schimbarea e in mâinile tale!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte sa izbucnesti, inainte sa iti vina sa te certi, fa o mica pauza, de 10-20 minute si analizeaza tot.
Gandeste-te care va fi raspunsul ei cand tu o vezi acuza de ceva(si probabil ca il stii deja de dinainte, daca o cunosti) si apoi daca, mereu atunci cand va certati din cauza geloziei tale, realizezi ca de fapt nu ai avut motiv de ingrijorare, gandeste-te mereu la asta inainte sa incepi o cearta. Gandeste-te ca vei primi acelasi raspuns, pentru ca ea, chiar nu face nimic. Si vei reusi sa nu o mai superi cu asta. Asta in cazul in care gelozia e nefondata si nu sunt motive reale.

| aimullah123 a răspuns:

Iti recomand sa mergi la un psihoterapeut.

| Vali215 a răspuns:

Este bine că ești conștient de acest lucru. Toată chestia este în subconștientul tău, acolo unde există o rezistență impusă tocmai din copilărie. Îți recomand cartea "Urmează-ți pasiunea, descoperă-ți puterea - Bob Doyle". Aici te învață cum să scapi de acea rezistență cu care te confrunți. Sper că te-am ajutat. Nu uita, primul pas este să recunoști că există o problemă. Succes!
Ps. Încearcă și cartea Eckhart Tolle - Puterea prezentului. Pe lângă asta apucă-te de meditație. Este greu la început dar o să vezi ce bine te simți după ce o vei pune în practică de mai multe ori.