| Catalion a întrebat:

Eu port ochelari de vedere, cu lentile -1, pentru distanta. Daca ma duc la cinema sa vad un film 3d si sa-mi pun ochelarii 3d peste ochelarii de vedere, are ceva? O sa-mi strice vederea si mai mult? Nu intentionez sa ma duc des la filme din astea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Nu o sa-ti strice vederea si poti sa pui ochelarii 3d peste ai tai, ca sa vezi si 3d si bine (adica nu in ceata/blurat). O sa fie cam greu sa ti doua perechi de ochelari si destul de incomod, insa la -1 nu cred ca o sa vezi foarte bine ecranul de pe scaunul de cinema fara ochelarii tai, asa ca va trebui sa-i porti pe amandoi.
Oricum eu sunt de parerea ca mai bine mergi la un film 2d, efectul de 3d nu merita efortul de purtat ochelari si in plus nici culorile nu mai sunt la fel ca la 2d. Eu prefer 2d.

2 răspunsuri:
| Skippy223 a răspuns:

Nu o sa-ti strice vederea. Daca ai doar -1, ai putea sa iti dai jos ochelarii si sa folosesti doar cei 3d, daca crezi ca nu te deranjeaza.
Daca nu, simplu pune ochelarii 3d peste ai tai, majoritatea sunt mai mari si o sa incapa.

| Ciprian964335345 a răspuns:

Nu o sa-ti strice vederea iar in ceea ce priveste cealalta intrebare poti sa iti dai ochelarii tai jos si sa-i pui pe cei 3d sau ai putea sa ti pui peste ai tai in cazul in care nu vezi fara ai tai.Eu ma duc des la astfel de filme si am dioptria mult mai mare ca a ta -4 si nu s-a intamplat nimic.Eu nici macar nu imi mai pun ochelarii 3d pentru ca oricum se vede si cu ochelarii normali chiar daca la un moment dat o sa inceapa sa te doara ochii dar nu vreau sa arat ca un ciudat cu 2 perechi de ochelari pe ochi dar asta e alegerea ta.