| AmericanCookie a întrebat:

Eu pot bea pepsi sau cola cat vreau noaptea ca tot nu am probleme cu somnul, ba chiar dorm excelent de bine.Alte persoane nici nu vor sa auda de asa ceva spunand ca nu pot dormi deloc. Ce credeti ca poate fi?(beau foarte rar dar cand imi iau o sticla consum foarte mult, mai ales noaptea)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Glamour612 a răspuns:

La fel si eu^_^happy. Unele persoane spun ca dupa o sticla nu pot dormi.Cred ca din cauza ca are multa coffeinahappyPentru ca aceea iti da energie si nu te lasa sa dormi. Energizantele au supradoza de coffeina si de aceea se numesc "energizante" nu ai nici o problema. Pur si simplu pepsi si cola nu au suficienta coffeina sa te adoarma pe tine^.^ incearca sa bei un energizant.atunci nu o sa mai adormi asa repede dar nici mult nu o sa rezistihappydepinde de energizant^_^ sper ca te.am ajutat:*

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pepsi si cola au cofeina si asta influenteza la somn noaptea aducand stari proaste jenante si neplacute adica nu pot dormi bine respctivii care consuma asa ceva dar u esti obisnuit si nu ai probleme cu somnul

| StefiMaria a răspuns:

Buna!
Eu daca beau seara cola, pepsi sau cafea nu mai pot dormii toata noaptea, si dimineata daca beau cafea nu pot dormii noaptea. Fecare persoana este diferita si depinde de la organism la organism happy

| sufletzel a răspuns:

Fiecare organism reactioneaza altfel. Nu e obligatoriu ca toate pers sa aiba aceeasi reactie la un anumit stimul. Spre exemplu eu daca beau cafea la ora 22. 30, cel tarziu la 23. 30 dorm de rup. Asa e si la tine. Pe altii insa ii tine treji cafeaua, cola, pepsi. Dar asta nu inseamna ca au ei o problema ca nu pot dormi, sau noi ca putem dormi. Fiecare e altfel.

| Thunder a răspuns:

Depinde de persoana. Eu de exemplu daca beau dupa vreo 2 saptamani de pauza o sticla de 2 litri intr-o zi, in acea noapte am probleme cu somnul, a doua zi daca iarasi beau Cola n-am nicio problema in a adormi.