| voicustefan21 a întrebat:

Iau de cateva zile xanax 0.25 mg si nu prea vad nicio schimbare decat ca ma linisteste si pot adormi noaptea. Si nu vad nici-o reactie adversa. Eu am avut o problema acum cateva saptamani ma simteam slabit ochii imi erau incarcati nu stiu cum sa va spun ii simteam obositi mereu, tremuram nitel, aceste simptome le-am avut dupa ce intr-o seara am baut ultima sticla de cola, eu sunt bautor inrait de 4-5 ani beau cate 2 sticle d-alea mari pe zi. Acum l-am exclus complet si pepsi la fel beau doar de pere din cand in cand si dulciuri la fel... Inainte de astea acu cateva luni aveam o problema de sanatate tot de la cola, aveam probleme cu stomacul si ce consumam la scoala fast-food. Asa si mi-a dat doamna doctora solutie injecatiba sa fac de 5 ori dar eu am facut de 3 ori pentru ca ma simteam bine, lu-am si niste pastile lagosa. Si arginina tot solutie injectabila. M-am simtit mai bine pe zi ce trece. Mi-a trecut accea stare. Dar eu mereu simt ca daca mananc aia o sa ma imbolnavesc, sau daca beau acel suc. Sunt foarte ingrijoritor. Si vreau sa ma duc si la un pshiolog. Cred ca de atunci cateva luni m-a prins o stare de anxietate si depresie. Dar nu am ganduri gen suicide, sau toate bazaconiile pur si simplu ma simt tristut uneori fericit, m-am atasat oarecum mai mult de parinti si de bunica... Am si probleme in familie cu tatal meu. Eram stresat. Nu stiu ce sa fac. Sper sa trec peste ele. Si acum 1-2 saptamani seara cand ma puneam sa dorm nu puteam adormi, si seara ma trezeam de 2-3 ori cateodata doar de 1 data. Nu stiu ce sa mai zic, acum am inceput sa ma culc pe la 22:30 cam asa. Si pe la 11, 12. De cand iau xananx ma simt mai bine nu mai ma trezesc asa. Doar dimineata putin. Poate ca am dormit destull. Va rog ajutati-ma cu niste sfaturi, intrebari, fara jigniri dau cea mai mare funda! (daca xanax poate sa ma ajute sa trec peste starile astea, si daca dupa ce il termin somnul meu revine la normal)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Pentru anxietate, frica ta nejustificata de alimente si depresie poti sa vezi un psiholog. Desi trebuie sa stii ca toti avem momente cand suntem fericiti si momente cand suntem tristi (fara motiv, ambele).
Dieta sanatoasa si echilibrata te va ajuta in multe, multe chestii. Iar cu somnul, incearca sa te trezesti mai de dimineata. Si nu mai consuma nimic ce contine cafeina, cola, cafea sau alte stimulatoare ale sistemului nervos: energizante... Chiar si ciocolata sau alte dulciuri. Incearca sa faci tot ce ti-am zis mai sus timp de o saptamana. Nu mai luat nici xanax, doar du o viata sanatoasa si majoritatea problemelor tale o sa se rezolve singure, iti garantez. E posibil sa scapi si de depresie si anxietate.

| voicustefan21 explică (pentru CuriousStuff):

Mersi man. M-ai ajutat happy dar eu mai mananc 1 corn chiar 2 pe zi sucuri nu mai conusm chiar deloc. Decat apa. apa minerala si sifon. Cu somnul am inceput sa-mi revin. Acum mai trebuie sa-mi fac inca 2 injecti..de dulce mai mananc. ca nu pot sa nu mananc deloc
Inainte cu 2 sapt mancam cereale cu lapte o grmd. Am mancat echilibrat. Si vecina care este asistenta mi-a zis ca pot manca dulce ziua dar nu asa mult cum am exagerat acu 1 sapt am.mancat 1 cioco intrraga in repriZe. A doua zi inca 2 cute. Am baut in 2 zile 1 sticla de suc de pere mica. Eu nu cred ca mai exagerez ca atuncihappy inloc de mancarre, dulciuri dulciuri si cola la greu

| CuriousStuff a răspuns (pentru voicustefan21):

Partea cu mancatul dulciurilor si al orice altceva e adevarata. Poti sa mananci aproape orice si in ce cantitate vrei. Nu te opreste nimeni sa mananci 1 kg de ciocolata pe zi. Singurul lucru la care trebuie sa te gandesti e ce contine ciocolata aia, mai exact o gramada de glucide, si astea trebuie neaparat sa le "consumi" (adica corpul tau sa le consume) Eu, de exemplu, faceam sport de performanta si mancam aproape zilnic cate o ciocolata, dar nu se vedea, pentru ca antrenamentele erau extrem de intense si consumam toata energia din ciocolata aia. E bine ca esti pe drumul cel bun. Tot inainte. happy

| voicustefan21 explică (pentru CuriousStuff):

EXACt ce mi-a zis si mie doctoru de familie sa ma plimb. Sa ajut in gospodarie happy sa ma plimb cu bica. Acum este urat afara si nu prea am iesit. Daca stii tu ceva antrenamente? Eu stau la tara si nu prea am sali de sport. Ce as putea face? La teren ma duc. Dau ocol de sat rolling on the floor)

| CuriousStuff a răspuns (pentru voicustefan21):

Absolut orice implica miscare fizica, si la tara se face. Cel putin parintii, bunici sunt sigur ca fac. Orice activitate ajuta, si sa duci iarna lemne in casa, orice fel de munca de la tara. Cand vine vorba de taiat lemne, facut fan... Nu stiu exact de pe unde esti si ce se face pe acolo, dar ideea e sa nu te tragi inapoi. In plus, poti sa faci niste bani. Si nu doar munca, cum ai zis, mers cu bicicleta, mers pe jos intr-un ritm mai alert sau pe o distanta mai lunga... Ideea e la sfarsit sa simti ca ai obosit cat de cat.

Exercitii sunt pe care le poti face si acasa, poti sa cauti pe net exercitii pentru care nu iti trebuie greutati. Sunt sute de feluri de flotari si abdomene, o gramada de exercitii care antreneaza alte parti ale corpului, tractiuni la bara, daca ai o bara pe undeva de care sa te poti prinde.
Multa sanatate.

| voicustefan21 explică (pentru CuriousStuff):

Mersi mult de sfat. aseara m-am trezit nitel iar pe la 5 cred. dupa iar la 6 ca s-a sculat mama si dupa m-am culcat iar. nu inteleg in cat timp trebuie sa-mi treaba aceasta tulburare?
mi-e frica sa nu am ceva grav :\ mmi-a zis doctora ca dupa ce fac iar injectile astea sa imi faca analize dupa sa-mi dea trimitere la psiholog

6 răspunsuri:
| voicustefan21 explică:

Am uitat sa mentionez am 16 ani i-am implinit pe 7 sept. si chestia cu xananx mi le-a prescris doctora de familie. mi-a zis sa las cola si pepsi si sa nu mai mananc atatea prostii.