| anonim_4396 a întrebat:

Exercitiile de tip stretching chiar ajuta la cresterea inaltimii? Am 14 ani si 172

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Exercitiile de tip stretching nu ajuta la cresterea in inaltime, fiind doar o zecime parte, din inceperea unui sport. Daca ramai doar la stadiu de streaching, nu vei realiza niciodata nimic, pentru ca nu se consuma calorii si nici nu ajuta la cresterea sau dezvoltarea corpului.
Pentru a creste in inaltime ai nevoie de un sport practicat zilnic si intens, minim 1 ora pe zi, in care sa alergi, sa sari, sa te agiti la maxim. As recomanda: volei, handbal, baschet sau tenis.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Da sa facã un sport, acolo sa se accindenteze si dupã sa-i afecteze cresterea daca e in ghips, foarte destept.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tie iti este frica de umbra ta, sa nu te omoare, asta nu inseamn ca altii trebuei sa traiasca ca tine, in casa, baricadat, sa nu-l calce trenul.

Ca sa creasca in inaltime are nevoei de mult, foarte mult sport si mancare sanatoasa, nu de facut intinderi, ca nu-l ajuta la nimic, poate doar la incalzire cand face un sport.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Da adevarul este ca imi este fricã, nu as suporta sa ajung rãnit de cineva fizic deoarece sunt o persoanã mai nebunã, dar asta nu inseamnã ca stau barigadat, fac sport dar pe cont propriu farã concurentã fiind chiar mai periculos

"foarte mult sport" are nevoie de miscare nu de sport de performantã, daca chiar vrea el ceva de viitor dar nu pe moment fiind un hobby. Ai spus si ceva bine "mâncare sanatoasã" dacã face mult, foarte, foarte mult sport nu o sa-i scoatã toti nutrientii? De care are nevoie pentru crestere si caloriile de asemenea.
Dacã vrea doar nivelul de sanatate Are nevoie doar de miscare 1-3 ore zilnic si intinderi 15-20 de minute. Are 14 ani!

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nevoia de miscare este dupa 20-30 de ani, nu la 14 ani, cand are nevoei de un sport practicat intens, tocmai pentru stimula cresterea!
Din pacate, este bine sa nu dai sfaturi acolo unde nu ai cunostinte.
Ramai la sportul facut de tine, probabil in casa, fara sa te vada nimeni, baricadat (nu barigadat) in casa, ca sa nu ai concurenta.
Sportul nu-l faci pentru concurenta, il faci in primul rand pentru dezvoltarea ta sanataosa atat fizica cat si psihica!
Inca ceva, practicarea unui sport nu scoate nici un nutrient!
Mai documenteaza-te!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Deci mor deja cum te aud ca o ti sus si tare, Oricum aici nu e vorba de mine sau de tine. Dacã baiatul are 14 ani si are 50kg fiind aproape subnutrit? Chiar crezi ca il ajuta un sport practicat chiar mult? Nu te inteleg...

Acum are nevoie de sport intens, pentru masã muscularã sa producã testosteron si HGH plus intinderi nu de andurantã, poate are nevoie de andurantã doar daca este mai plinut.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bineinteles ca il ajuta un sport la crestre!
Aici nu vorbim de piedut in greutate, ci de stimularea de a creste in inaltime. Baiatul asta chiar nu a mmentionat niciunde ca vrea sa piarda in greuatte, ci doar sa creasca in inaltime!
Mai citeste odata topicul!
Intinderile nu au nici un fel de importanta in acest caz, intinderile sunt utile doar pentru o pregatire prealabila a practicarii unui sport.
Se pare ca tu nu ai facut in viata ta un sport, daca nici macar atata lucru nu stii.
In acest caz, te sfatuiesc sa nu mai faci comentarii eronate, pentru ca induci in eroare un copil care a venit sa ceara sfaturi de la cunoscatori, nu de la cei care fac sport doar ducand lingura la gura, in propria bucatarie, ca sa nu-i vada altii, si sa intre in concurenta cu el.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Pregatirea in prealabil a unui sport? Da se poate si asta dar pot fi folosite si pentru a elimina tensiunea muscularã, provocate de un anumit pattern facut zi Cu zi, sau sa activeze sistemul nervos si muscular.
In fine nu mai are rost sa ma cert cu tine, nu am eu treaba sa facã ce vrea, am fost ironic si tu ai inteles gresit, acum crezi cã as fi un gras de 140kg sedentar sau nu stiu.
Tot ce nu mi se pare normal este ca te ti sus si tare cã sporturile acelea il ajuta la cresterea in inãltime, ce nu este adevarat, daca ar fi fost asa toti am fi super inalti.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am 72 de kg si ceilalti zic ca sunt slab(dar eu ma vad normal)

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Totusi la 14 ani si 1.72m ar trebui sa ai 60-65kg maxim.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Da... mereu am avut mai mult decat asa parea(dar n-am fost niciodata gras, ci dimpotriva...)

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am spus ca esti gras, doar plinut.
Daca tu ai 72kg pentru inaltimea ta, la doar 14 ani si te vezi slab, atunci inseamna ca nu esti in stare sa apreciezi corect sau sa intelegi notiunea de " greutate normala".

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Eu ma vad normal, dar multe cunostinte ma vad slab(in special colegi de clasa, care nu, nu sunt cine stie ce rotofei)

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Colegii de clasa sunt tot copilasi ca si tine, iar standardele spun ca, esti un pic... peste greutatea normala.
Cat priveste cum te vezi tu, este irelevant, ca si grasii spun la fel, ca-s perfecti laughing

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Sporturile nu inalta, e un mit. De fapt e invers: cei inalti sunt mai buni la baschet, asa ca intr-o echipa buna sunt selectati in general baschetbalisti inalti.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Las-o baltã in legatura cu sfaturile in sport, pentru ca esti total pe lângã, este la un body fat ok nici prea gras dar nici Slab. Undeva intre 15-20%bf

Dacã tu consider ca trebuie sa fie o schija nemâncatã, e doar parerea ta. Dacã ar fi la 60 de kilograme atunci ii poate afecta cresterea pentru ca nu are destui macro si micronutrienti in alimentatie.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Yoke, daca cineva a tinut post (doar miercurea si vinerea) timp de vreo 6 luni si a slabit destul de mult(ajunsese sa aiba vreo 55kg la 170cm) cand avea doar 12-13 ani, poate sa i se fi afectat cresterea? Si daca da, cu cat?
P.S. Acea persoana era in depresie din cauza pierderii cuiva din familie.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt medic sa stiu atât de detaliat, postul daca este facut cu cap este bun pentru organism, adicã sa iti iei toti nutrientii de care ai nevoie. Nemâncând si tinand post chiar ajuta la boostul unrmoni HGH, lasand inaltimea la o parte mai mult conteazã sanatatea per total, daca este vorba despre tine, imi pare rãu prin ce ai trecut dar trebuie sa ai grija de acum incolo la ce mananci, inaltimea tine in 90% de geneticul care ti-l sau parintii nu prea poate fi modificatã. Oricum ca baiat cel mai mult cresti intre 13-17 ani, dupã nu stiu cât o sa mai ai, Oricum la 14 ani este buna inaltimea ta, se poate sa mai cresti putin dar nu cred cã peste 176-178

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Oh ***! Si cand ma gandesc ca alti colegi de-ai mei(cam toti) ai crescut vreo 10cm vara trecuta...
Dar cum adica nemancand iti dai boost la cresterea in inaltime? Adica daca esti subnutrit, prcatic nu iti dai stun la inaltime?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dacã postesti efortul organismului nu mai e pe fermentat ci pe crestere(vezi post intermediar, intermittent fasting), dar ala e ca trebuie sa iti iei destule calorii sa nu ajungi sa fi subnutrit. Oricum nu are rost sa incerci asa ceva ai grija doar sã mananca corect si Cât de cat mult, binenteles si miscarea sa fie bunã nu sta foarte mult pe scaun pentru ca iti **** spatele si asta poate fi o cauza majora sa nu cresti.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ok, dar gen la vara oare o sa pot creste si eu asa, mai mult? Cum au facut-o colegii mei vara trecuta---10cm---adica eu sunt mai mic decat toti cu un an.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu existã pentru cresterea asta e genetic si alimentar, Oricum fa stretching in special la picioare, umeri, piept. Sa nu ai cocoasa plus sa te trezesti la 18-20 de ani cu dureri de spate de la atât stat pe scaun. Gasesti pe internet, eu fac pe ale lui Elliot Hulse