| anonim_4396 a întrebat:

Exista antidepresive fara prescriptie? Trebuie neaparat sa iau si nu prea vreau sa merg cu parintii la psiholog sau medic ..Am auzit de Calmogen plant ca nu ar fi tare si pot sa il iei si fara prescriptie, daca il cumpar stiti cumva ce efecte poate avea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Iti recomand si stres formula de la alevia, ceaiul de paducel si lamaita!

| BiuL a răspuns:

Nu. Exista un motiv pentru care se dau antidepresive doar pe reteta, sunt droguri, dau depedenta si au efecte adverse happy nu le lua dupa capul tau. Calmogen poti incerca e pe baza de plante, medicament naturist, nu are efecte adverse sau contraindicatii dar nici nu te scapa de depresie... pentru aia ai nevoie de psihoterapie... sau o schimbare a stilului de viata si mentalitatii

| anonim_4396 explică (pentru BiuL):

Multumesc mult. Vreau mai mult sa ma calmez, deci esti sigura ca nu are niciun efect si nu imi poate face rau?

| BiuL a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite aici prospectul http://www.pcfarm.ro/produs/6006/Calmogen-Plant. Mai bine te calmezi ascultand muzica linistitoare, plimbandu-te, band un ceai de tei. Daca agitatie asta dureaza de mai multe zile consulta un psiholog sau du-te la acupunctura, functioneaza.

| Kaℓi a răspuns:

Poti sa incerci Extraveral, e un medicament naturist (contine valeriana) si il poti lua fara prescriptie. http://www.sfatulmedicului.ro/......l-prospect

| bursuc001 a răspuns (pentru Kaℓi):

Bună!

NU mai afirma tot felul de "prostioare"!
Mai întâi, informează-te!

Extraveral-ul NU se eliberează fără Reţetă/prescripţie medicală!

El are "regim de prescripţie P-6L - Medicamente si produse medicamentoase care se elibereaza in farmacii pe baza de prescriptie medicala valabila 6 luni" - vezi detalii la linkul :
http://www.medipedia.ro/......VERAL.aspx

O zi frumoasă.

| Kaℓi a răspuns (pentru bursuc001):

Buna!

Eu in general NU afirm prostioare!
Te asigur ca DA, Extraveralul se elibereaza fara reteta!

O zi buna si tie!

| bursuc001 a răspuns (pentru Kaℓi):

Bună ( din nou )!

Îmi pare rău că TREBUIE să te corectez : totuşi, Extraveral-ul NU ar trebui eliberat fără Reţetă/prescripţie medicală!

Aşa cum spuneam şi mai sus : "El are regim de prescripţie P-6L" - vezi prima poziţie/pag. 634 pe LISTA de la linkul :
http://www.anm.ro/_/NOM_ANM_PRES.pdf

Într-adevăr, mai sunt destule farmaciste INCONŞTIENTE, care încalcă legea şi vând diverse medicamente "la liber" :(

Asta NU înseamnă că ne apucăm să recomandăm userilor diverse medicamente care le pot afecta GRAV sănătatea ( sau chiar viaţa )!

Tocmai din cauza unor astfel de farmaciste, apar pacienţii în stare foarte gravă în momentul în care se prezintă la medicul de familie sau la spital/Urgenţe :(

O zi frumoasă.

| fabiola a răspuns (pentru Kaℓi):

Extraveralul contine pe langa valeriana si fenobarbital si de aceea nu mai poate fi un produs naturist si trebuie eliberat cu reteta asa cum spune @bursuc001)!

| Laura927 a răspuns (pentru Kaℓi):

Nu imi spui si mie de unde poti lua extraveral fara reteta, de preferat online, eu nu ma aflu in Romania si nici nu cred ca ajung prea devreme acolo.multumesc

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU sunt medicamente antidepresive care se pot obţine fără Reţetă/prescripţie medicală!

Cel mult, FĂRĂ Reţetă, poţi cumpăra diverse produse naturiste, pe bază de plante...

Spre exemplu, Calmogen plant ( despre care spuneai şi tu ) - vezi Prospectul la linkul :
http://www.prospecte.net/prospect-calmogen

Toate cele bune.

| giony54 a răspuns:

Nu este bine sa ei medicamente mai ales ce vrei tu, fara recomandarea unui medic. Daca ai depresie cauta si elimina cauza si in paralel fa un tratament naturist care nu are nevoie de recomndare si nici nu-ti face rau.Recomnd Rhodiolin, Stress Management si MagneZi B6 care se gasesc aici http://www.mypurnutrition.com/produse/.

Răspuns utilizator avertizat