| camen_turbaru a întrebat:

Exista lentile de contact pe care sa le pot purta mai mult timp (adica mai mult de 12 ore)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lentilele de contact sunt o solutie eleganta dar de cele mai multe ori nu prea sanatoasa. S-a dovedit ca intre lentila si globul ocular, mai cu seama la cele cu port indelungat, apar niste microorganisme care afecteaza in timp ochiul. Intradevar sunt mai scumpe, mai greu de intretinut. Si apoi, un ochelar elegant si bine ales, cu lentile usoare din plastic, sunt si comozi si iti da si un aspect mai interesant. Japonezii sunt foarte multi purtatori de ochelari si acestia sunt un accesoriu care le accentueaza personalitatea.

2 răspunsuri:
| piupiu a răspuns:

Da, exista lentile de contact pe care le poti purta o perioada indelungata de timp. Depinde acum pentru ce. Daca ai probleme de vedere, te sfatuiesc sa mergi la un oftalmolog si explica-i faptul ca ti-ai dori o pereche de lentile de contact in locuri unor ochelari obisnuiti. Tine bine minte insa faptul ca lentilele de contact sunt mult mai greu de intretinut decat ochelarii si de cele mai multe ori si mai scumpe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Exista lentile de 24h, de o saptamana, de o luna... Mergi la orice OptiBlu si cere o consultatie cu un oftalmolog. E bine sa te vada un profesionist inainte, sa-ti zica daca e ok pentru ochii tai sa porti lentile de genul asta (unii oameni au ochi mai sensibili si risca infectii sau alte probleme daca poarta lentile timp indelungat).