| Mario1994 a întrebat:

Mă tot contrazic cu cineva ca poți face mușchi acasă fără să mergi la sală. Există așa ceva? Să nu mergi la sală și faci mușchi acasă? Cum e aia? Sa folosești gantere sau exerciții?

29 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Daca ai aparate poti face si acasa. Legat de alimentatie, fara proteine, amino etc nu faci masa, muschi.

| Mario1994 explică (pentru baru):

Am gantere de 20 kg dar ajuta? Cum se face cu ele? Ce alimentatie e nevoie sa consum? Ce și cum?

| baru a răspuns:

Daca esti fata, greutatiile de 20 kg sunt foarte mari. Trebuie sa faci fibrare. Cu greutati mari, serii putine, faci masa, cu greutati mici, serii multe faci fibrare. Legat de alimentatie, proteina pura, si amino.

| Adry05 a răspuns:

Ai nevoie să lucrezi cu greutăți să crești masa musculară, dacă poți face rost de astfel de greutăți normal că poți și fără sală

| darrio2007 a răspuns:

Muschi poti face oriunde dar daca nu o faci dupa indrumarile unui instructor, vei avea de asteptat mult si bine.

| RAY a răspuns:

In primul rand trebuie sa intelegi cum se face masa musculara,cand organismul este supus unui efort,de exemplu niste seturi cu gantere,fibrele musculare se rup la propiu, in acel loc intervin proteinele care creaza noi legaturi mai puternice, deci avem nevoie de proteine, culturism, nu conteaza unde faci, eu cunosc un baiat care nu a facut sala si a fost locul 2 la un concurs national,ce facea acest baiat,facea ridicari la bara = asta ajuta foarte mult, flotari, genoflexiuni, organismul se adapteaza asa ca trebuie mai multa greutate, si tu ca fata poti, macar 10 flotari per zi, 50 genoflexiuni, 5 ridicari la bara sa vezi ce o creasca masa musculara

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mușchi la cuptor, friptură bun.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Poti sa faci muschi si daca stai inchis intr-o casa un an.
Poti cauta pe internet o gramada de recomandari, de nici nu stii ce sa alegi.
Cauta in special pe Youtube (in engleza de preferabil).

| Celcestietot a răspuns:

Bineinteles ca ii poti face acasa muschii. Daca ai bilet pentru sala, este ca si cum ai avea intrarea asigurata in Rai rolling on the floor?!

| Frank51 a răspuns:

Poti face dar ajungi la un anumit punct in care ai nevoie de greutati, si sunt si muschi pe care nu ii poti dezvolta decat la sala, deci pentru buna dezvoltare a intregii musculaturi este mai ok sala.

| Sn4k3 a răspuns:

Pai prin antrenament se fac muschii, nu prin simplul fapt ca de duci la sala laughing. Daca ai echipament acasa, poti face + alimentatie corecta, cel mai important.

| Bizon95 a răspuns:

Evident, la sala ti se da doar mura in gura si echipament si ajutor pro, unde mai pui ca d'aia te-ai dus la sala, sa tragi de fiare si ar fi un kitsch perfect sa te duci la sala si sa lenevesti

acasa trebuie sa tragi singur(a)... si sunt multi care nu au destula vointa si se plictisesc/amana pe mai tarziu ca doar sunt acasa... e un nivel MULT MAI SCAZUT de implicare

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Bizon95):

Eu am abonament la sala de 6 luni și nu am observat nici o diferență. Cred ca ar trebui sa merg acolo sa vad ce se întâmplă laughing

| siriusblack98 a răspuns:

Muschi poti face si in subsolul casei, iti spun din experienta a 10 ani de bodybuilding.Iti poti dezvolta musculatura si cu greutati, dar si folosindu-te de propria greutate (calisthenics).Iar cum musculatura este baza in opinia mea si a multor sportivi de performanta pe 20% odihna, 50% alimentatie si 30% antrenament, da, poti face muschi si acasa.

| Mario1994 explică (pentru siriusblack98):

Înțeleg. happy Ce alimentatie trebuie?

| siriusblack98 a răspuns (pentru Mario1994):

Un regim alimentar bazat pe proteine in principiu.Fiecare zi trebuie sa aiba in plan carne,lapte,branza, oua, nuci, migdale, banane.Si minim 3 mese MARI zilnic.

| Mario1994 explică (pentru siriusblack98):

Și cum trebuie să consum aceasta alimentație în mod normal?

| siriusblack98 a răspuns (pentru Mario1994):

Daca ai intrebari despre bodybuilding iti las in privat adresa catre pagina mea de facebook.Nu stau aici sa dau 15 milioane de reply la un post ca deja facem spam. Sportul nu este chiar asa de simplu iar regimul alimentar nu se face pe TPU.Vei intelege ce spun daca o sa aprofundezi ''domeniul''.

| Crackman a răspuns:

Pai eu dau la sapa de 10 ani de zile și arat destul de okay. Nu am avut nevoie de sala?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Crackman):

Dar la sapa nu lucrezi picioare spre exempluwinking

| Crackman a răspuns (pentru Cosmin86):

Stai încordat sa penetreze pamand sau este ca la alergat se face totul uniform

| Cosmin86 a răspuns (pentru Crackman):

Mai termina cu prostiile, nu echivalezi la sapa genuflexiuni cu 150kg pe umeri

| Legion7X a răspuns:

Logic după tine, dacă omul are acasă niște greutății sau ceva improvizat de ce nu și-ar dezvolta muscultura acasă, ce este așa mare contrazicere?

Că vouă fetele vi se pare mai rafinată sala când auziți de ea este altă poveste, plecând din ea Hercule în stil American.

John: hey baby how are you?
Alice: l'm fine, l'm feeling great what about you?
John: l'm doing workout you should see my body
Alice: wow! It looks awesome, it's clearly seen you've got a lot training.
John: do you want a drink?
Alice:yes l do, there is nothing like a cold beear right now.
John: you got it!

În Sală normal sunt aparate foarte sofisticate și pleci mult mai construit fizic, față de câteva gantere de acasă pe care le are omul, sau alte chestii pentru ați lucra tot corpul. Însă totul se rezumă la o economisire de bani sau plimbările care le faci, poate chiar plictisitoare sau fără chef.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ai aplicat o rezistenta în viața ta asupra musculaturii poți să faci mușchi din orice, dar o data ce se obișnuiește corpul cu un anumit stimul nu o sa mai crești deloc, de exemple sunt cei din închisori care nu au aparatura dar au masa musculara super dezvoltata, muncitorii din africa cara la roabe TOATA ziua, cicliștii de performanta au musculatura picioarelor foarte dezvoltată chiar daca nu merg la sala, dar astea sunt EXCEPTII, sa ai MASA MUSCULARA, nu 50-60 de kile cu abdomen de la foame și crezi că ai masa musculara. E cam imposibil sa ai rezultate fara sa mergi într-o sala, rezultate bune.

| SporeBox a răspuns:

Cred ca stii ca preistoricii aveau muschi din nevoie. Crezi ca ei plateau abonament la sala sau lucrau cu cine stie ce mecanisme? Ei carau la lemne si bolivani toata ziua sa isi faca casa si asta era suficient. Sala nu e un loc magic unde ti se dezvolta muschii. Daca ai cu ce, poti sa lucrezi si acasa si o sa creasca la fel de bine. Lumea se duce la sala pentru ca e mai usor sa platesti un abonament decat sa dai mii de euro sa iti iei toate aparatele acasa si mai e si un antrenor care te invata cum sa iti dezvolti muschii uniform. Dar poti sa faci si acasa daca ai niste gantere si stii niste exercitii.

| Mario1994 explică (pentru SporeBox):

Înțeleg. Ai dreptate mare. Nu știam nah, ganterele te ajuta? happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru SporeBox):

Ba cam e un loc "magic" care îți dezvolți muschii

| SporeBox a răspuns (pentru Mario1994):

Orice e greu te ajuta. E suficienta si munca pe acasa daca te incordezi.

| Polinco a răspuns:

Flotari, geno, tractiuni