| anonim_4396 a întrebat:

Există vreo metodă pentru a încetini albirea părului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

O viață liniștită, tihnită, fără stress, eventual pe o insulă exotică

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Asta era! Merci.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia-ți biletele de avion!

| cristi202 a răspuns (pentru sierra1):

Nici nu ai pretenții... happy

24 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Un proverb frumos spune : "Parul alb e o cununa de slava, dacă e pe calea dreptății". Nu îți zic de unde e, stii tu. happy
Batrinulintelept are dreptate. Fii fericita ca ai ajuns sa il ai, alții nu au prins privilegiul asta.

| Simpatic a răspuns:

Nu

| romeo78 a răspuns:

Nu, așa ceva, încă nu s-a inventat, așa cum nu se cunoaște mecanismul albirii părului, căderii părului.
Este una dintre enigmele medicinii!

| Drimmero a răspuns (pentru romeo78):

De fapt se cunosc foarte bine mecanismele caderii parului si ale albirii, gena e de vina care influenteaza hormonal ciclul vietii firelor de par + alimentatia + stresul

| romeo78 a răspuns (pentru Drimmero):

Parțial. Dar, nu este nimic sigur 100%.

| RAY a răspuns:

Da,vopsitul parului cu vopsea de usi

| Mosotti a răspuns:

Nu exista, chestia e genetica. Altii se enerveaza la fel si au la 70 ani parul negru tuci.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Vopsirea. :*)

| NLS a răspuns:

80-85% e genetic, nu se poate evita sau intarzia

15-20% intervine stresul.

| gabicoo a răspuns:

Kiwi black!
laughing

| Lukasssz a răspuns:

Nu

| wildthing a răspuns:

Stiu o metoda pentru a accelera albirea parului. Stii cum se spune cand te streseaza cineva: "imi scoti peri albi!"...insa nu stiu daca functioneaza si invers, adica sa albesti intr-un ritm mai lent daca eviti stresul. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu poti stopa gena

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu e gena...nu știu ce e cu mine. sad

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Te streseaza ceva?

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Din ce ai povestit candva pare ca de vina e alimentatia + stresul care combinate te-au albit putin. Dietele stricte fac rau parului, privezi organismul de proteine de origine animala care reprezinta hranirea parului in cea mai mare proportie, sa nu mai zic de deficientele de vitamine si nutrienti pierdute din cauza dietelor prostesti. Cel mai bine e sa te duci la medic, sa-ti faci niste analize sa vezi ce carente ai si sa te indrume si spre o alimentatie, vitamine ca sa nu se inrautateasca situatia, firele albe nu le mai pigmentezi inapoi dar macar sa nu-ti mai apara mai multe.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Meritai și tu o fundiță...totuși, nici ideea cu plaja exotică nu e rea. happy
În orice caz, îți mulțumesc!

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru putin, ajut omul ca vreau, nu pentru funde si prostii d-astea.

In alta ordine de idei, poti sta si intr-un colt de rai, cand ti-e scris in gene ceva se intampla indiferent de cate masuri iti iei tu : D. Cand nu e gena de vina e altceva, cand nu e acel altceva e gena si tot asa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru mine firele albe sunt o mândrie. Poate trebuie doar să-ți schimbi percepția asupra lor, căci natura n-o vei opri din mersul ei. Vopsirea e o metodă simplă și des folosită, dar nu își are rostul pentru doar câteva fire. În plus, variațiile de culoare eu zic că fac părul mai interesant. Nu petrece prea mult timp în fața oglinzii încercând să-ți găsești toate defectele, căci vei găsi destule, multe doar în mintea ta, și te vei extenua mental.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

La vopsire oricum nu mă gândesc...pentru că știu că procedeul este nociv pentru păr.
Mulțumesc pentru sfaturi.

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Da,sa nu te mai stresezi prea mult.