| anonim_4396 a întrebat:

Exista vreo sansa sa ramai insarcinata daca iei anticonceptionale? mai exact diane 35, si daca nu, cam cum trebuie ele administrate pentru a nu exista probleme?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca iei tratament cu Diane35 recomandat de ginecolog, protectia impotriva sarcinii este foarte mare 99, 5%. Diane35 sunt un contraceptiv cu prea multi hormoni pentru a-l lua doar pentru contraceptie, il iau numai femeile cu anumite probleme de sanatate, ca tratament, dar le ofera si contraceptie, in acelasi timp. Insa tratamentul trebuie recomandat si supravegheat foarte atent de ginecolog

| jessikz0r a răspuns (pentru Brigaela):

Eu l-am primit de la dermatolog, pentru cosuri, am o acnee foarte urata si vreau sa stiu daca este bun si pentru contraceptie...

| Brigaela a răspuns (pentru jessikz0r):

E bun, daca te vede si ginecologul si daca il iei din prima zi de menstruatie, in fiecare zi exact la aceeasi ora si nu iei nici un alt tratament care sa-l influenteze (antibiotice, somnifere, anticonvulsivante). Pe toata perioada tratamentului, trebuie sa te consulte un ginecolog la interval de maxim 4-5 luni

| jessikz0r a răspuns (pentru Brigaela):

Da pai l-am luat din prima zi de menstruatie, aproximativ aceiasi ora si mi-a spus dermatologul sa iau 21 de zile apoi sa fac pauza 7 zile si sa repet tot asa timp de un an.O problema ar fi faptul ca nu am apucat sa merg inca la ginecolog bazandu-ma doar pe spusele dermatologului...

| Brigaela a răspuns (pentru jessikz0r):

Du-te zilele astea la ginecolog si apoi poti face sex neprotejat. Atentie, la Diane nu iti permiti aproximativ aceeasi ora, ci ora exact. la anticonceptionalele obisnuite abateri de 10-15 minute se pot produce si o data pe saptamana, dar nu la Diane, la acestea trebuie sa le iei exact la aceeasi ora, fara abateri.

| jessikz0r a răspuns (pentru Brigaela):

Asta nu stiam, am sa-ncerc sa le iau la aceiasi ora de acum. Iti multumesc mult pentru sfaturi!

17 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Anticoncepţionalele asigură protecţie de 98-100 % împotriva unei eventuale sarcini, DACĂ sunt administrate "corect" ( la aceeaşi oră ) şi FĂRĂ să uiţi vreo pastilă.

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Dacă le iei corect nu o să ai probleme

| Oana92 a răspuns:

Teoretic nu! Practic eu era sa o patesc desi le luam cum trebuie...

| jessikz0r a răspuns (pentru Oana92):

S-o patesti adica ...ai ramas sau era?

| Oana92 a răspuns (pentru jessikz0r):

Adica am fost la medic si mi-a spus ca daca nu foloseam prezervative as fi ramas insarcinata pentru ca dupa cateva luni de anticonceptionale acestea pur si simplu nu isi faceau efectul.

| jessikz0r a răspuns (pentru Oana92):

Asta pentru ca le-ai luat prea mult sau ca le-ai luat prea putin timp?

| Oana92 a răspuns (pentru jessikz0r):

Asta pentru ca...nu stiu! Nici medicul nu a avut o explicatie. Luam Yaz.
Daca te uiti peste raspunsurile mele o sa vezi ca nu recomand nimanui sa ia anticonceptionale. Fac mai mult rau decat bine!

| IloveME a răspuns:

Da exista 0.1%!
La recomandarea ginecologului si sa le iei in fiecare zi la aceiasi ora!
Nu vreau sa te speriu, dar am o prietena ca le-a luat la recomandarea medicului dupa multe analize facute si cele potrivite corpului ei si a ramas insarcinata! dupa am citit pe internet ca un medic ginecolog, femeie tot asa a nimerit in cei 0.1%!

| jessikz0r a răspuns (pentru IloveME):

Sper sa nu fiu atat de ghinionista! iti multumesc pentru raspuns!

| Ioannaaaaaaaaaa a răspuns:

Mie mi-a dat Diane35 pentru chist ..si a zis ca e foarte tare.

| Brigaela a răspuns (pentru Ioannaaaaaaaaaa):

E foarte tare in sensul ca are o cantitate mare de hormoni si are destule reactii adverse, de aceea tratamentul trebuie supravegheat atent. Efectul contraceptiv nu e mai tare sau mai slab

| Geniuss a răspuns:

Consulta un medic ginecolog el iti poate indica cel mai bine si da exista sanse sa ramai insarcinata daca nu le administrezi corect