| anonim_4396 a întrebat:

Fac febra,dar nu stiu de ce...
Ma doare puuutin,foarte putin in gat,a inceput de ieri, cand am avut niste frisoane de parca eram la polul nord.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| BJK1903 a răspuns:

Vezi sa nu ai hepatita, aceleasi simptome le-am avut si eu. Febra, frisoane, ma duare in gat. Eu m-am dus la medicul de familie si mi-a spus ca am rosu in gat si m-a spart cu Parasinus si dupa 3 zile cand am ajuns la spital mi s-a spus ca am Hepatita A.

| anonim_4396 explică (pentru BJK1903):

Ma crezi ca am VISAT ca am hepatita a?

| BJK1903 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai d'aia zic,du-te la spital si fa-ti niste analize. Sa fii sigur, eu am stat cam mult timp si atunci incepusem deja sa am ameteli cand stateam in picioare, eram palid, obosit si incepeam sa vomit. Du-te sa vezi, sa fii tu sigur ca nu ai hepatita.

| Lina1993 a răspuns:

AI lut un virus / ai racit.

| anonim_4396 explică (pentru Lina1993):

Iau theraflu, si vad ca, creste... sad ..nu stiu ce as putea face.

| RoxanaY a răspuns:

Fiecare persoana face febra. Probabil te-ai imbolnavit. Febra apare in majoritatea cazurilor atunci cand in corpul nostru exista organisme straine/daunatoare: bacterii, virusuri... Corpul isi creste temperatura pentru a ajuta sistemul imunitar sa lupte cu acele microorganisme, majoritatea bacteriilor sunt sensibile la variatile de temperatura, si febra apare tocmai pentru a omora aceste bacterii si pentru a face ca organismul nostru sa fie un loc neplacut pentru ele.
Temperatura corpului e controlata de o parte a creierului numita hipotalamus si febra poate sa apara si atunci cand acest centru din creier este "bolnav" si nu functioneaza bine sau e "dereglat" de anumite substante/medicamente etc. Febra mai poate sa apara, mai rar si in alte afectiuni.
Sper ca te-am ajutat! Funda?

| anonim_4396 explică (pentru RoxanaY):

Asta am vazut si eu pe google.