| EUeStEEu a întrebat:

Faza eu că aseară am avut un vis,îmi aduc aminte foarte vag,dar îmi dădeam seama, oarecum, de ceva.Adica îmi dădeam seama că nu este real, dar nu aveam,, puterea" de a-mi da seama că visez.Astfel puteam să am un vis lucid,dar nu am putut,exista tehnici care îți influențează visele lucide?
Că de fiecare dată când visez îmi dau seama că nu este real, dar nu,, îmi vine,, ideea că este un vis

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| existential a răspuns:

Asta se intampla la multi. Visam si nu ne dam seama ca visam. Credem ca totul este real.
Alta problema este amintirea visului, la trezire, fie el lucid sau nu.
In general, cu cat suntem mai constienti pe parcursul zilei, cu atat vom fi mai constienti in vise.
Vad ca ai postat la categoria Sanatate. Visele lucide nu sunt o problema de sanatate happy

| EUeStEEu explică (pentru existential):

Am postat întrebarea la categoria,, Sănătate,, deoarece nu știam in ce alta categorie as putea sa o incadrez.

| Hope1992 a răspuns:

Am avut o perioada in care avea foarte des vise lucide, pentru ca stiam unde am adormit si ma gandeam ca nu am ce cauta unde sunt (in vis).
Poate doar sa incerci sa fii mult mai constient de toate actiunile tale inainte sa mergi la culcare, cele pe care le facem ca un automatism.
In ultimii ani, am avut putine vise lucide, spre deloc. Cateodata aam vazut ca imi puteam inflenta visul, ma gandeam la ce doream sa visez cu o ora inainte de a adormi si cateodata mergea.

| EUeStEEu explică (pentru Hope1992):

Eu nu am avut niciodată unul, dar as vrea arat de tare încât am inceput sa caut diferite,, tehnici,, care îmi pot aduce acel mult așteptatul vis lucid

| Hope1992 a răspuns (pentru EUeStEEu):

Nu e cine stie ce,stiu ca odata am avut un cosmar,ma uit mult la filme de groaza si probabil de asta aveam numai vise urate, si voiam sa ma trezesc, l-am intalnit pe fratele meu si incercam sa il zgaltai, eu i-am spus in vis ca dupa ce se trezeste sa ma trezeasca si pe mine ca nu mai pot de frica (auzisem undeva in copilarie ca daca te sperii foarte tare in vis poti sa mori si am luat asta de buna laughing ).Dar ce sa vezi cand m-am trezit (nu mai zic ca voiam sa ma trezesc si cand ma trezeam eram tot in vis si imi dadeam seama), fratele meu mi-a spus ca el nu a visat nimic asemanator si nu stia ca trebuia sa fiu trezita, ba chiar a intrat in camera cu pasi sitentiosi laughing.

| georgica_7264 a răspuns:

Isus Hristos este Dumnezeu care cerceteaza orice fiinta in vederea mantuirii...bate la inima oricarei suflet omenesc dar putini Ii deschid