| AllePuffu a întrebat:

Fetelor,am si eu o intrebare. In ce imprejurari se rupe himenul? se rupe doar daca ai contact sexual?

p.s: imi e cam rusine sa o intreb pe mama ca dup-aia intra la banuieli!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La bănuieli că nu mai ești virgină?
O deflorare incompletă poate fi și atunci când folosești o.b.-uri, te încearcă vreun dobitoc cu degetul!
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Se poate rupe si accidental dar asta se intampla mai rar

| Azµre a răspuns (pentru mona):

Corect:

Himenul are intotdeauna o mica deschizatura ce-i permite sa ramana intact dupa introducerea unui tampon sau chiar al degetului in vagin. Uneori insa, el se poate rupe prin diferite activitati: mersul pe bicicleta, echitatie sau chiar gimnastica. Nu va speriati insa intrucat cazurile sunt destul de rare.

| AnaBejenaru a răspuns:

Un raspuns simplu.Da, din cate am inteles se poate rupe de la ob-uri, in caz ca folosesti, sau de la sport, 43% dintre femei nu au sangerari la primul contact sexual, ceea ce inseamna ca himenul este fie rupt deja, fie foarte elastic si deschis.Deci tot cei posibil, este un articol pe net in care se spune, ca au existat fete care s-au nascut si farathinking

| Azµre a răspuns:

Fara vreo functie speciala, himenul reprezinta pentru marea majoritate a oamenilor simbolul virginitatii. Exista insa niste exceptii care infirma regulile conform carora daca nu ai himen nu mai esti virgina!

Pentru inceput, hai sa vedem ce este himenul!

O membrana fina si transparenta ce separa cavitatea vaginala de vulva. Are mici deschizaturi ce-i permite menstruatiei sa treaca, in functie de care difera cele patru tipuri existente:

Himenul inelar: are o deschizatura rotunda in centru. Este cel mai frecvent.
Himenul semi-luna: este situat langa peretele vaginal.
Himenul labial: are o crapatura fie verticala fie orizontala si prin aspectul sau, pare a fi un al treilea rand de labii.
Himenul cibriform: are aspectul unei site, are mai multe orificii care ii permit sangelui menstrual sa curga.

In mod normal, la primul contact sexual, prin penetrare, acesta se rupe, provocand o mica sangerare. Exista si cazuri in care himenul nu vrea sa cedeze si este necesara interventia unui medic - procedeul se numeste himenotomie si in tarile occidentale e la mare cautare.

Pe de alta parte, himenul sfideaza mitul virginitatii intrucat:

Se poate rupe si fara contact sexual

Himenul are intotdeauna o mica deschizatura ce-i permite sa ramana intact dupa introducerea unui tampon sau chiar al degetului in vagin. Uneori insa, el se poate rupe prin diferite activitati: mersul pe bicicleta, echitatie sau chiar gimnastica. Nu va speriati insa intrucat cazurile sunt destul de rare.

Poate sa lipseasca cu desavarsire

Unele femei se nasc fara himen. Asta nu inseamna ca au sau vor avea vreo problema de sanatate din cauza asta. La altele, e ca si cum nu ar avea, asta pentru ca himenul este foarte elastic si se dilata fara a sangera.

Poate fi reconstituit

Asta printr-o simpla operatie numita himenoplastie. Redobandirea virginitatii constituie o optiune in special pentru femeile ce iau in considerare anumite considerente de varsta, cultura sau religie.

Interventia este una simpla, dureaza aproximativ o ora, nu are riscuri si nu este durereoasa. Singurul inconvenient ar fi de ordin financiar.

http://www.csid.ro/sex/afla-totul-despre-himen-4596556/

| Oana92 a răspuns:

Himenul se poate rupe in timpul primului act sexual sau in cazul masturbarii (daca se folosesc obiecte). Accidental se poate rupe in timpul unei miscari de sport, calarit, spagat, etc.

| LeMousiqe a răspuns:

Buna!
O fi prima oara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Majoritatea virginelor au himen, o membrană flexibilă care acoperă parţial orificiul vaginal.
Himenul se rupe în timpul contactului sexual, de aceea mulţi oameni cred că a avea himenul intact este dovada virginităţii.
Cu toate astea, este posibil să-l rupi şi altfel.
De pildă, dacă practici un sport foarte activ.
Se rupe şi la introducerea tampoanelor.
Te pup!

| LineGuide a răspuns:

Nu e atat de grava ruperea himenului.Virginitatea medicala consta in himen, dar pana la urma tot primul act sexual consta de fapt in dezvirginarea morala.Sunt sute de femei care s-au nascut fara himen, stiai? Sau altele s-au nascut cu o gaura foarte mare in el, si e ca si cum nu l-ar avea.
Mult noroc!

| Bubulin4ik a răspuns:

Pai daca bagi degetul nu cred sa ''te spargi''! Cauta pe net si informeaza-te! Sau mai bine vorbeste cu mamica ta! Bafta:*:*:*