| anonim_4396 a întrebat:

Fetelor,daca v-a venit menstruatia si nu vine regulat,de la ce varsta vine regulat, nu trebuie sa racesti ca sa fie normal? Sa imi fac griji? Pe ce data vine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AsTheLove a răspuns:

Buna ViolettaDisney,
Aceasta este o intrebare foarte discreta. Oricum iti pot raspunde.Si eu am inca menstruatie, si nu vine regulat.Am 16 ani, totusi, si inca e neregulata.Menstruatia devine regulata dupa 16 ani.Nu trebuie sa racesti.Si nu trebuie sa iti faci griji.Sa ai mereu tampoane(Externe/interne) la tine.Te asigur ca cele externe sunt mult mai sigure.In prima zi in care ti-a venit menstruatia, mai numeri 28 zile, si asa stii ca de atunci poate sa iti apara primele semne.

Multa bafta!:*
AsTheLove

| anonim_4396 explică (pentru AsTheLove):

O sa-i transmit prietenei mele! pup!

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Primii 3-4 ani de la prima menstruatie se poate sa nu ai ciclul regulat. Dupa aceasta perioada, treptat, trebuie sa se ajunga la un ciclu regulat, durata normala este de 28 de zile, dar la destul de multe persoane, din cauza ritmului de viata alterat, aceasta durata poate sa fie mai lunga sau mai scurta cu 2-3, pana la 7 zile.
Daca ciclul este neregulat si/sau menstruatia anormala la o persoana matura, atunci avem de a face cu o tulburare (amenoree, dismenoree, hipermenoree,...) care de obicei insoteste alte probleme - tulburari hormonale, boli in sfera uro-genitala, tulburari in alimentatie sau digestive.

| morningstar a răspuns:

In primii ani de cand ai menstruatie, e posibil sa nu iti vina regulat si este normal, nu trebuie sa te sperii. Mie imi venea regulat, dar ma tinea si cate 9 zile in loc de 3-4 cum erau toate fetele. Si raceala iti poate intarzia menstruatia. Griji poti sa iti faci mai tarziu cand o sa vrei sa stii cand esti in perioada fertila. Menstuatia nu iti vine la aceeasi data a lunii, ci la acelasi numar de zile distanta, in general, o data la 28-29 de zile.

| Gionell a răspuns:

Nu stiu cine ti-a zis tie ca trebuie sa racesti ca sa vina normal, ba din contra, daca racesti e posibil sa nu-ti mai vina regulat. Depinde eu cand am observat ca nu mi-a mai venit o luna am mers la ginecolog si am depistat ca am un inceput de chist pe ovar, insa am prietene care la fel nu le-a venit o luna, apoi urmatoarea le-a venit si de doua ori insa ele nu au fost la nici un control deoarece se tem. Menstruatia se regleaza dupa data aproape fixa abia dupa contact sexual, pana atunci iti vine cum are ea chef laughing. Sper ca te-am ajutatbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

P.S :Eu nu am menstruatie, e pentru o prietena...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
In general in primii doi ani, ciclul este neregulat.
S-ar putea sa nu ai menstra 2-3 luni, iar atunci cand apare sa dureze o zi sau 10.Nu te ingrijora!
Poti incepe sa consumi ceai de cretisoara, regleaza menstra.
Te pup!

| Curious1324 a răspuns:

Buna, eu am ciclu de la 10 ani (anormal, stiu). Am 12 si nu-mi vine regulat, pentru ca asa sunt primii ani.Pana la 15-16 ar trebui sa se regleze, daca nu e o problema. Daca esti si plinuta, ar pute fii si asta problema, fa sport happy