| vlad7999 a întrebat:

Fumatul dauneaza performantelor sportive?(Eu fumez o tigara pe saptamana)
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
14 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

O tigara saptamana asta, doua saptamana viitoare. Ca vei fi mai stresat, mai nervos sau nu's ce vei simti, vei ajunge la 1/2 pachet pe zi, apoi la unul intreg samd. Si da, fumatul dauneaza performantelor sportive. Lasa-te de obiceiul asta pana poti, pana nu devine viciu/dependenta.

| Zippy a răspuns:

Daca fumezi o tigara pe saptamana nu ai putea sa renunti definitiv la ele? Afecteaza fiecare tigara deoarece afecteaza plamanii si scade 8 min din viata

| ɐzʇıןoʌɐıp a răspuns:

Dar unde ai auzit tu de fumatul imbunatateste viata? E la mintea cocosului ca cu timpul, plamanii tai, se vor face scrum, si nici daca vei vrea nu vei putea face sport.Momentan,o tigara pe saptamana nu este chiar un lucru atat de grav, DAR ESTE! nu CRED CA TE VA AFECTA, INSA PE TERMEN LUNG...

| kattya96 a răspuns:

Da. Dauneaza. Sportivii nu au voie sa fumeze, stiu cateva persoane care s-au lasat din cauza ca oboseau repede si nu mai erau in forma. Nu stiu daca o tigara este mult sau putin, insa s-ar putea sa-ti creeze o dependenta. Eu zic ca mai bine sa fii "curat" daca intr-adevar iubesti sportul.
Succes! happy

| blackwidow a răspuns:

Fumatul dauneaza multor lucruri, printre care si performantelor sportive. Depinde si ce sport practici, cat si unde. Daca tu zici ca fumezi doar o tigara pe saptamana, e ca si cum n-ai fuma deloc, de aici rezulta ca poti sa nu mai fumezi, eu asa consider. Insa la cat fumezi, nu, nu dauneaza performantelor sportive, poate sa nu-ti dauneze nici organismului(am vazut persoane care fumau de vreo treizeci de ani, cel putin un pachet pe zi si nu aveau mari probleme cu plamanii) insa fiecare e unic si nu pot sa generalizez. Iti dau un link sa vezi ce are o tigara in compozitie, poate te va ajuta in luarea unei decizii:
http://media.photobucket.com/......UCIGAS.jpg

Sanatate si numai bine

| highcoconut a răspuns:

Da, dauneaza dar nu foarte mult daca zici ca fumezi doar o tigara pe saptamana. Totusi incearca sa te opresti, nu exista nu pot, exista nu vreau. Inlocuieste tigara din gura cu un morcov sau niste fructe happy.

| Peth a răspuns:

Cam dauneaza, dar nu cred ca o tigara pe saptamana e foarte rea. P.S. Eu nu fumez, mai bine te lasi si tu.

| TheExpert01 a răspuns:

Desigur ca da chiar si o saptamana pe saptamana funda?

| imifacuncontincarescriucudiacritice a răspuns:

Da, dauneaza performantelor sportive. Plamanii!

| Iamal a răspuns:

Daca te tii de sport nu dauneaza cu nimic, dar daca ai facut o pauza mai lunga si dupa care te apuci de sport din nou iti va fi cam greu la inceput

| MarianFCD a răspuns:

Salut Vlad. Da, sigur ca dauneaza si asta nu numai daca esti sportiv profesionist. Daca spui ca fumezi o tigara pe saptamana, nu e mult, deci asta inseamna ca nu esti fumator inrait. Incearca sa-ti elimini obiceiul de a fuma si acea tigara happy. Mult succes!

| radudavid63 a răspuns:

Da, bineinteles

| vladutzul09 a răspuns:

O tigare pe saptamana, la ce mama drk o mai fumezi, nu poti fara ea? Bine inteles ca dauneaza oricat ai fuma organele iti devin mult mai slabe...

| ioana_9377 a răspuns:

Daca fumezi doar o tigara pe saptamana nu ar avea rost.Eu iti pot spune ca Nu dauneaza.Treaba cu tigarile "doar una pe saptamana".Mai bine sa e lasi de ele.