| anonim_4396 a întrebat:

Fumatul si iarba, nu in exces, dauneaza intr un fel, in afara de plamani.
Adica o tigara la o saptamana si iarba ( putin) la o luna sau mai mult. afecteaza cumva creierul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Efectele imediate ale marijuanei sunt:
- cresterea tensiunii arteriale;
- datorita scaderii timpului de reactie, acest drog poate fi cauza producerii unor accidente rutiere grave;
- afecteaza functiile cognitive ale creierului;
- afecteaza memoria recenta.

Efectele pe termen lung ale marijuanei sunt:
- creste riscul dezvoltarii anumitor forme de cancer, fapt explicabil prin prezenta in tigarile de marijuana a anumitor substante similare unei tigari de tabac, considerate factori declansatori ai anumitor forme de cancer;
- afecteaza sistemul imunitar, si cu precadere capacitatea celulelor T de la nivelul plamanilor de a preveni aparitia anumitor infectii;
- afecteaza plamanii si caile respiratorii, crescand riscul dezvoltarii anumitor afectiuni precum tuse (uneori insotita de flegma), dureri la nivelul pieptului, sporirea gradului de vulnerabilitate la infectiile pulmonare, precum si obstructionarea cailor respiratorii.
http://www.i-medic.ro/......-marijuana

Răspuns utilizator avertizat
| oo3 a răspuns:

Da dauneaza; Sfatul meu sa te las de ele pana nu e prea tarziu.