| b342 a întrebat:

Fumatul oricum nu este indicat, dar afecteaza grav daca rinichii au probleme? (nu extrem de grave).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| StefanKogut a răspuns:

Fumatul nu este indicat din cauza a doua motive: primul este ca tutunul ars contine aproximativ 600 de substante cancerigene (adica de le care faci cancer) si/sau otravitoare (monoxidul de carbon este un exemplu elocvent), al doilea este ca nicotina (substanta care provoaca dependenta) este un puternic agent inflamator precum si un puternic agent vasoconstrictor (adica atunci cand fumezi toate vasele de sange se contracta astfel incat absolut toate organele sunt afectate prin faptul ca, pe de o parte sunt private de oxigenul si nutrientii necesari, iar pe de alta parte trebuie sa lucreze in conditii mai grele decat de obicei datorita cresterii temporare a tensiunii arteriale). Efectul acesta se instaleaza imediat ce inhalezi fumul de tigara, nu conteaza daca fumezi tu sau altul langa tine, creste in intensitate in primele zece minute, cand apar simptome de intoxicare (ameteli, amorteli, etc) si scade in intensitate pe parcursul urmatoarelor 30 de minute fara insa de a disparea de tot decat in urmatoarele 14 zile. Acum daca stii cum functioneaza rinichii, nu trebuie sa-ti mai spun cat de daunatoare este cresterea tensiunii arteriale pentru ei, daca o mai si dublezi cu otravirea prin inhalarea de monoxid de carbon din fumul de tigara, efectul este si mai si. Este drept ca putem trai cu doar 30% din totalul nefronilor existenti, dar o data ajunsi in acest stadiu nu mai avem cale de intoarcere de pe drumul dializei (de doua ori pe saptamana, cate aproximativ 4 ore).

| PinkHD3 a răspuns:

Dap afecteaza rinichi cat si plamanii!

| xlader a răspuns:

Da,afecteaza foarte grav si ai putea muri din asta