| LoveYouR a întrebat:

FUNDA! Am o problema si nu stiu cum as putea trata-o.Astazi simteam ca ma doare un dinte foarte tare chiar si atunci cand respiram si aerul trecea pe langa dinte. Unul din incisivii inferiori.Am observat ca mi s-a sfaramat o mica parte din dinte, de 1mm cam asa si de aceea acum dintele a devenit foarte sensibil, nici nu pot sa mananc sau sa beau ceva ca ma derajeaza orice. Ce as putea face? Inainte de a ajunge la un control stomatologic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai ce face decât să mergi la stomatolog!

Cel mai probabil, este vorba de o carie şi/sau este afectat nervul acestuia.
De acolo acea sensibilitate...

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu poti face nimic altceva decat sa mergi la un control stomatologic.
Te pup!

| oHarryo a răspuns:

Intr-adevar bursuc001 are dreptate insa poate fii si doar o simpla sensibilitate a dintelui, dar un consult de specialitate te va ajuta.

| AndreiSaigo a răspuns:

Trebuie neaparat sa mergi la stomatolog daca vrei sa mai ai dinte.Mult noroc si sanatate.