| red5moon a întrebat:

Funda...Aseara am stat la mine in camera si am baut o sticla intreaga de vin. Nu de acela facut acasa, ci unul italian de la magazin. Sticla era destul de mare ( am 15 ani ) si am baut-o pe toata. Intrebarea mea este / Voi pati ceva? Ficatii mei se vor distruge doar de la acea sticla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dandinelle a răspuns:

Ficatul tau va "forja" vinul ala o zi sau doua, ar trebui deja sa simti mahmureala. Daca o simti, incearca sa bei destul de multe lichide deoarece alcoolul deshidrateaza. Legat de mancare, incearca ceva usor de digerat azi cand iti vine pofta de mancare, exemplu: paine prajita, supa de legume. Nu e recomandat sa bei la varsta ta, esti inca in crestere, iar daca bei ar fi indicat sa mananci ceva inainte, gras de preferat ca sa nu te imbeti rau. Ai grija ce bagi in corpul tau, poate fi vin italian de la magazin dar asta nu inseamna ca e si de cea mai buna calitate. Alcoolul nu aduce nimic pozitiv consumat in cantitati mari.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca carpa ficatul de la o sticla de vin eram putini pe pamant acum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la o sticla nu, "dar esti pe drumul cel bun"

| 4ndr33y a răspuns:

Ai inceput bine, la 30 de ani o sa fi casat ca Dacia 1300