| kar1GaNNN a întrebat:

Funda! Buna TPU de 3 zile sora mea este bolnava, are febra, vomita, are diaree si esti foarte palida.
Ce ar mai putea sa ii de-a mama sa ii scada febra si sa isi mai revina la normal.?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Erick1 a răspuns:

Cel mai e sigur e la medic. La spital la urgente ar fi cel mai bine, poate sa ii faca acolo pe loc si un set de analize in caz ca li se pare ceva suspect. Daca vrea neaparat sa stea acasa, medicamente ca sa ii scada febra combinate cu foarte multe lichide. Sa bea 2-3 cani de ceai fierbinte si dupa sa stea acoperita (sa nu fie material sintetic) si sa transpire.

4 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Dea. 1 cuvant.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă are şi diaree, atunci se exclude o viroză respiratorie ( n-ai precizat ce alte simptome mai are )...

Cel mai probabil, este vorba de o toxiinfecţie alimentară!

Vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......entara_543

http://www.divahair.ro/......_tratament

Ar fi INDICAT un control medical URGENT, preferabil la Urgenţă sau la Camera de Gardă/Contagioase pentru ANALIZE ( coprocultura, teste de sange, etc. ) - pentru a se determina dacă este vorba de o infecţie mai gravă ( care necesită spitalizare )!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| geop a răspuns:

Un doctor! Se spune că bananele întăresc, sau cafeaua, referitor la diaree. Despre febră: să o tragă cineva pe piept sub și între sâni și pe stern, dar și pe "ţevile" de la gât. Înfofolită bine sau să facă orice să transpire, prin aceasta iese răceala. Totuşi, nu aşteptaţi să se agraveze ceva. Multă sănătate!