| anonim_4396 a întrebat:

Funda! daca o capusa intra sub piele dupa cate zile se inroseste zona in care a intrat? ea intra cu totul sub piele sau numai cu capul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| AriannaAri a răspuns:

Da, se inroseste.
Intra doar cu capul sub piele.
Uite aici ceva ce te-ar putea interesa:
http://www.sfatulmedicului.ro/......apuse_1266

| Mikku a răspuns (pentru AriannaAri):

Doamne fereste... Am auzit ca, capusele te pot paraliza! Sper ca nimeni nu a fost muscat si sper ca toata lumea sa fie in siguranta... Apropo ColorBubbles, pe tine te-a muscat o capusa? sad

| ColorBubbles a răspuns (pentru Mikku):

Nu stiu sigur..am vazut ca am ceva miic pe picior..si m-am dus la parinti si mi-au spus ca e doar o alunita sau o buba.dar totusi imi e frica sa nu fie altceva..nu am fost la paduire nici la iarba verde..doar in parc pe o bancaa cel mult..si nu s-a inroosit dar poate se va inrosii..nu stiu ce sa cred sad!

| Mikku a răspuns (pentru ColorBubbles):

Pai acum nu stiu ce sa iti spun fiindca n-am trecut prin asa ceva si sper sa nu trec! Imi doresc din inima sa nu fii patit nimic grav si sa fie cum au spus parintii tai!

| lariiiin a răspuns (pentru ColorBubbles):

Fi atenta la semne si mai uitate din cand in cand l acel loc daca se va rosi sau se va misca ceva, sau daca ti se va face rau uitetenla raspunsul meu de mai joswinkingacolo ai cateva simtome si cam ce ar trebui sa faci in cazul unei muscaturi... poate te va ajutawinking

| oK3 a răspuns:

Doar cu capul ii poti veea fundul scoateo cu penseta cat mai repede

| steffanna a răspuns:

Dupa cateva minute dupa ce tea muscat se inroseste in acea zona. Ea patrunde sub piele doar cu capul, de aceea se spune sa nu o scoatem noi ci sa mergem la medic deoarece tu atuncicand o tragi se rupe si ii ramane capul sub piele si actioneaza in continuare sugand sangele. Sper ca te-am ajutat. Tea muscat o capusa?

| ColorBubbles a răspuns (pentru steffanna):

Nu stiu sigur..am vazut ca am ceva miic pe picior aseara ..si m-am dus la parinti si mi-au spus ca e doar o alunita sau o buba.dar totusi imi e frica sa nu fie altceva..nu am fost la paduire nici la iarba verde..doar in parc pe o bancaa cel mult..si nu s-a inroosit dar poate se va inrosii..nu stiu ce sa cred!

| steffanna a răspuns:

Pai mai bine mergi la medic sa nu fie nimic. Am o cunostinta si a mers la urgente fiindca credea ca l-a muscat o capusa. A stat 2 ore la coada... Atunci cand a intrat in cabinet a venit o asistenta la el si ''la mangaiat peste ''capusa'' '', atunci i-a spus amuzata ca nu era decat o samanta de la o floare. Cazul e real. laughing)

| sMotionless a răspuns:

Intra doar cu capul, corpul ramane afara.

| lariiiin a răspuns:

Din moment ce capusa este contactata sta cu totul sub piele aproximativ 2 zile, apoi dupa ce a acumulat neceesarul de sange(care reprezinta hrana)iese cu corpul afara si ramane doar cu capul in piele, iar locul unde este capusa se va inrosi si se va inflama, poate avea foarte multe simtome de aceea i se mai zice si boala cu mai multe fete daca iti e rau, vomiti ai stari de ameteli trebuie sa consulti rapid un doctor care va indeparta cu grija capusa si iti va da un tratament cu antibiotice probabil.p.s daca gasesti cumva o capusa pe corpul tau sa nu incerci sa o indepartezi singura deoarece poate ramane doar capul sau in piele provocand infecti destul de grave! sper ca te-am ajutathappy

| Dragomir_Alina_1980 a răspuns:

Pai ea intra cu tot corpul! ea se inrosezte dupa 4 sau 3 zile celputin.