| MrBeanTeddyBear a întrebat:

FUNDA!
De cand am luat vacanta de vara a devenit un liliac :-s.Ma culc pe la 5 dimineata si ma trezesc pe la 2-3(dupa-amiaza).
Incerc sa ma culc la 12-1 dar stau in pat si ma uit pe pereti pana spre dimineata.Incerc sa ma trezesc mai devreme dar nu pot, nici macar sa deschid oghii sa ma uit la ceas...nu stiu ce am sa ma fac in timpul scolii.
Ceva idei cum as putea sa dorm mai devreme sau sau sa ma trezesc mai devreme?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa-ti pui ambitia la contributie si sa te trezesti la 7 dimineata. Pune pe cineva sa te trezeasca cu forta si sa te tarasca la baie unde sa te spele indelungat cu apa rece pe fata. O sa fie greu in primele zile, dar merita. In cursul zilei nu te aseza sub nici un motiv in pat, nu sta la calculator excesiv (maxim doua ore), fa macar 4 ore de efort fizic intens, de preferat in aer liber). Seara la ora 21.00 inchide definitiv TV si calculatorul, aeriseste bine incaperea in care dormi, bea o cana de ceai caldut, fa-ti dusul de seara si apoi baga-te in pat si citeste cateva pagini. La 23.00 stinge lumina si vei adormi (poate nu din prima seara, dar daca te trezesti tot la 7 dimineata, dupa 2-3 zile vei reusi)

11 răspunsuri:
| AndreiGabi a răspuns:

1Incearca sa eviti somnul in timpul zilei.
2Incepe sa citesti seara(adica pe la 12 noaptea sa te poti culca macar atunci)
3Seara iesi putin la o alergare sau un sport care iti place.
4Daca nu reusesti scoala o sa te puna la punct.
Am cam aceiasi problema.Incerc sa adorm si degeaba, mai mult ma enervez si asa ma trezesc pe la 5 ca ascult muzica.Cred ca circula boala liliecilor prin tarahee hee.

| queerkulture a răspuns:

Sa zicem ca te trezesti la 2. Bun. Trece ziua si se face 5 dimineata cand tie iti vine sa te culci. Stai treaza! pana seara la 24 sau la cat vrei sa te culci tu, ai sa adormi imediat si probabil o sa te trezesti in jur de 9 dimineata. La mine merge.

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Eu am stat 24 de ore treaz, pentru a incerca sa-mi reglez somnul. Am reusit o zi, dar nu am reusit sa-l reglez, pentru mai mult de o zi. Ti s-a obisnuit organizmul cu orele astea. E greu sa-l modifici.Bafta!

| missGirlDeea a răspuns:

Am patit`o si eu asa vara aceasta dar deja de vre`o saptamana incerc sa ma obosesc si deja adorm pe la ora 1 dar totusi nu ma pot trezi inca pe la ora 8 dorm pina la ora 12.

| Battery a răspuns:

Asa fac si eu. Pana la ora 5 chiar 6-7, sunt treaza si ma trezesc abia pe la 15-16. Am observat ca, daca fac sport, adorm mai devreme. De exemplu, de cand m-am apucat de jogging si abdomene, adorm pe la 1. Poti incerca si tu.

| meedanyy a răspuns:

Fa in timpul zilei dc care te oboseste
Primbate cu rolele toata ziua...nu stiu fa mishcare mai mult sau du-te la inot...
Si la 7-8 dim punetzi ceasul sau parintii sa te trezeasca si asa vei adormi pe la 12-1

| chio97 a răspuns:

Incearca si punete in pat pe la vreo 00:30 si uitate la tv si vezi nici as nu adormi?worried

| Element25 a răspuns:

Cam asa e si cu minerolling on the floor
straight face

| TangerineP a răspuns:

Buna! e greu sa te deprinzi cu un regim diferit, dar pina la scoala mai este!
Eu iti recomand sa te culci pe la 2-3 pentru inceput, iar apoi treptat sa treci la 1, apoi la 12)asa organismul tau se va acomoda mai rapid cu schimbarile si nu vei avea cearcane; D
Si inca un pont:pentru un somn mai linistit bea un pahar de lapte caldut cu o lingurita de miere inainte de culcare!
Succese!

| roby_6848 a răspuns:

Suntem 2 liliaciilaughing))

| BellaCullen_8476 a răspuns:

Asa am patit eu anul trecut.De pe 1 septembrie m-am fortat sa adorm pe la 11-12 poti sa numeri oi ca sa adormi repede si sa te scoli la 8-9 ca sa-ti fie somn seara.