| darts01 a întrebat:

FUNDA.De cateva saptamani am observat ca am scalpul uscat,iar eu inainte il aveam foarte uleios si acum imi cade mult par, se smulge foarte usor din radacina si ma mananca scalpul.S-a mai intamplat asta vreunui barbat sa imi spuna ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa consulti un dermatolog, poate sa fie vorba de alopecie, iar in cazul asta minoxidil este destul de eficient.

Minoxidil si nanoxidil sunt cele doua ingrediente care au fost studiate timp de mai multi ani si isi arata eficacitate. Parul devine mult mai des pe durata tratamentului, problema e ca odata oprit si efectul minune incepe sa dispara in cateva luni. Totusi mi se pare un compromise de luat in calcul cand te confrunti cu o problema foarte grava, dar in paralel sa-ti ajuti parul si cu alte solutii.

Acum ce sampon folosesti?

Ar trebui sa-ti faci niste analize de sange, ca sa vezi cum stai cu vitaminele si mineralele. Lipsa zincului, calciului si a magneziului pot favoriza caderea parului. O sa-ti recomand niste produse cu scop orientativ, vizita la dermatolog tot trebuie sa o faci.

Ai putea sa iei suplimente precum : drojdie de bere 100% pura ( sa faci o cura de 4 luni ), Doppelherz Aktiv Par Forte sau Doppelherz® aktiv Substante vitale pentru par + Zinc + extract de mei
http://www.doppelherz.ro/......forte.html
http://www.doppelherz.ro/......e-mei.html

Samponul Balea Med Ultra Sensitive ( il gasesti in magazinele DM ) - nu contine iritanti, are surfactanti/agenti de curatare blanzi si multe ingrediente benefice pentru scalp precum : Glycerin ( ingredient reparatory ), Panthenol ( pro-vitamina B5 are efect reparator, calmant, hidratant, anti-inflamator si accelereaza regenerarea pielii ), Niacinamide ( vitamina B3 ), Tocopherol ( vitamina E - antioxidant) si Lecithin.

Dermatologii recomanda sampoanele de la ACM pentru caderea parului, samponul energizant cu 6 vitamineare de la ACM are o formula destul de ok ( are multe ingrediente faine ), citeste niste review-uri despre el inainte sa-l cumperi : http://beautybyjules.ro/......novophane/

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10038268

Poti sa folosesti masti cu uleiuri ca sa iti normalizezi scalpul.
Poti sa folosesti ulei de : seminte de dovleac, cocos, masline ( 75% concentratie acid oleic ), migdale (62% ), avocado (60% ), argan (45% ) etc
https://www.bioportal.ro/......it-p12867/

Daca preferi uleiurile cu o concentratie de acid oleic mai redusa poti sa folosesti : ulei de germeni de grau ( 15% concentratie acid oleic ) – contine o cantitate foarte mare de vitamina E, macese ( 15% ), jojoba ( 12%), seminte de bumbac (25%), canepa ( 12% ), samburi de struguri ( 20%), coacaze negre ( 10% ), seminte de bumbac ( 18%), seminte de merisor ( 25% ), in (20%) si ulei de borago ( 17%)

Iti poti face un mixt folosind ulei de germeni de grau, samburi de struguri, coacaze negre si macese sau poti sa combini uleiurile cu o concentratie mai mare de acid oleic cu cele care au o concentratie mai scazuta. Uleiurile poti sa le ti cat mai multe ore, minim o ora. Uleiurile cu o concentratie mai redusa de acid oleic se cutata mai repede. Le aplici usor incalzite pe scalp, scufunzi sticla cu ulei intr-un bol cu apa preincalzita ( nu trebuie sa fie fierbinte ). Poti sa-ti faci o masca cu galbenus de ou si uleiuri, la 1 galbenus de ou batut bine pui o lingura de ulei.

Incearca sa nu te stresezi ( stresul favorizeaza caderea parului ), sa ai o alimentatie cat mai echilibrata ( mananca multe fructe, legume, seminte si nuci ( crude nu prajite ) Alimentatia o sa te ajute la impiedicarea caderii parului dar si la cresterea lui :
-Protein : branza, pui, linte, fasole, oua
https://environ390.files.wordpress.com/......-17-pm.png
- avocado, morcov, mere, banana( contine magneziu si zinc ), ardei, fructe si legume de sezon etc.
- nuci braziliene/simple, migdale ( contin biotina, vitamina B, acizi grasi – consuma 10-20 de migdale crude pe zi ), fistic, alune de padure - (minim 10 bucati din fiecare pe zi )
- seminte de : in macinate, floarea soarelui, dovleac (contin vitaminele B1, B2, B3, B4, B5 si B6 ), susan
- cocos - gasesti pudra de cocos de la Cocomi pe care o poti manca simpla sau poti sa-ti cumperi nuca de cocos din supermarket ( atunci cand o agiti trebuie sa se auda ca are un continut mare de apa de cocos, daca ti se pare ca nu are mult lichid nu o lua pentru ca sunt mari sanse sa fie stricata/mult prea veche - nuca de cocos se strica in lipsa lichidului si isi schimba gustul )
Pudra de cocos o gasesti in plafar la pretul de 18-20 lei, poti sa iei 1-3 linguri pe zi :
https://www.biofach.de/......ge/9810222
- cartofi dulci copti ( cand sunt copti le creste procentul de vitamina C )
- consuma cat mai multe salate cu putina zeama de lamaie - poti sa adaugi marar si patrunjel ( patrunjelul are o cantitate mare de vitamina C, la fel si mararul ) tocat fin in salate - mie imi place sa le adaug in salata de castravete.
-Germenii de grau contin o cantitate mare de magneziu, zinc si protein
http://dieta.romedic.ro/aliment/germeni-de-grau
-Bea 2-3 litrii de apa pe zi

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-ne mai multe detalii.Ai urmat un tratament medicamentos? Ai matreata sau cojite care se desprind de pe scalp? Ai inceput sa folosesti surse de caldura sau produse de styling? Te-ai stresat in ultimul timp? Bei cel putin 2 litrii de apa? Ai schimbat produsele destinate ingrijirii parului sau alimentatia? Ai stat mult timp in soare sau ti-ai udat parul/scalpul cu apa de mare sau de piscina?

| darts01 explică (pentru anonim_4396):

Cred ca am oarecum cojite ca daca ma scarpin ceva se strange sub unghii si am schimbat si samponul, dar parul imi cadea mult de mai mult timp doar ca acum a inceput sa se desprinda usor din radacina si cade mai mult.

| darts01 explică (pentru anonim_4396):

Si minoxidil l-as putea folosi la nesfarsit si sa nu mai cada parul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru darts01):

Nu poti sa il folosesti incontinuu pentru ca ai putea sa ai parte de iritatii, totusi poti sa faci cure de 2-3 lui o data la 3 luni jumate sau 4. Parul incepe sa revina la starea initiala dupa vreo 3-4 luni de la oprirea tratamentului. Totusi mergi la medic si dermatolog inainte sa incepi un tratament, fa-ti analizele ca sa excluzi posibilitatea unor probleme interne care cauzeaza caderea asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darts01):

Ar trebui sa consulti un dermatolog, poate sa fie vorba de alopecie, iar in cazul asta minoxidil este destul de eficient.

Minoxidil si nanoxidil sunt cele doua ingrediente care au fost studiate timp de mai multi ani si isi arata eficacitate. Parul devine mult mai des pe durata tratamentului, problema e ca odata oprit si efectul minune incepe sa dispara in cateva luni. Totusi mi se pare un compromise de luat in calcul cand te confrunti cu o problema foarte grava, dar in paralel sa-ti ajuti parul si cu alte solutii.

Acum ce sampon folosesti?

Ar trebui sa-ti faci niste analize de sange, ca sa vezi cum stai cu vitaminele si mineralele. Lipsa zincului, calciului si a magneziului pot favoriza caderea parului. O sa-ti recomand niste produse cu scop orientativ, vizita la dermatolog tot trebuie sa o faci.

Ai putea sa iei suplimente precum : drojdie de bere 100% pura ( sa faci o cura de 4 luni ), Doppelherz Aktiv Par Forte sau Doppelherz® aktiv Substante vitale pentru par + Zinc + extract de mei
http://www.doppelherz.ro/......forte.html
http://www.doppelherz.ro/......e-mei.html

Samponul Balea Med Ultra Sensitive ( il gasesti in magazinele DM ) - nu contine iritanti, are surfactanti/agenti de curatare blanzi si multe ingrediente benefice pentru scalp precum : Glycerin ( ingredient reparatory ), Panthenol ( pro-vitamina B5 are efect reparator, calmant, hidratant, anti-inflamator si accelereaza regenerarea pielii ), Niacinamide ( vitamina B3 ), Tocopherol ( vitamina E - antioxidant) si Lecithin.

Dermatologii recomanda sampoanele de la ACM pentru caderea parului, samponul energizant cu 6 vitamineare de la ACM are o formula destul de ok ( are multe ingrediente faine ), citeste niste review-uri despre el inainte sa-l cumperi : http://beautybyjules.ro/......novophane/

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10038268

Poti sa folosesti masti cu uleiuri ca sa iti normalizezi scalpul.
Poti sa folosesti ulei de : seminte de dovleac, cocos, masline ( 75% concentratie acid oleic ), migdale (62% ), avocado (60% ), argan (45% ) etc
https://www.bioportal.ro/......it-p12867/

Daca preferi uleiurile cu o concentratie de acid oleic mai redusa poti sa folosesti : ulei de germeni de grau ( 15% concentratie acid oleic ) – contine o cantitate foarte mare de vitamina E, macese ( 15% ), jojoba ( 12%), seminte de bumbac (25%), canepa ( 12% ), samburi de struguri ( 20%), coacaze negre ( 10% ), seminte de bumbac ( 18%), seminte de merisor ( 25% ), in (20%) si ulei de borago ( 17%)

Iti poti face un mixt folosind ulei de germeni de grau, samburi de struguri, coacaze negre si macese sau poti sa combini uleiurile cu o concentratie mai mare de acid oleic cu cele care au o concentratie mai scazuta. Uleiurile poti sa le ti cat mai multe ore, minim o ora. Uleiurile cu o concentratie mai redusa de acid oleic se cutata mai repede. Le aplici usor incalzite pe scalp, scufunzi sticla cu ulei intr-un bol cu apa preincalzita ( nu trebuie sa fie fierbinte ). Poti sa-ti faci o masca cu galbenus de ou si uleiuri, la 1 galbenus de ou batut bine pui o lingura de ulei.

Incearca sa nu te stresezi ( stresul favorizeaza caderea parului ), sa ai o alimentatie cat mai echilibrata ( mananca multe fructe, legume, seminte si nuci ( crude nu prajite ) Alimentatia o sa te ajute la impiedicarea caderii parului dar si la cresterea lui :
-Protein : branza, pui, linte, fasole, oua
https://environ390.files.wordpress.com/......-17-pm.png
- avocado, morcov, mere, banana( contine magneziu si zinc ), ardei, fructe si legume de sezon etc.
- nuci braziliene/simple, migdale ( contin biotina, vitamina B, acizi grasi – consuma 10-20 de migdale crude pe zi ), fistic, alune de padure - (minim 10 bucati din fiecare pe zi )
- seminte de : in macinate, floarea soarelui, dovleac (contin vitaminele B1, B2, B3, B4, B5 si B6 ), susan
- cocos - gasesti pudra de cocos de la Cocomi pe care o poti manca simpla sau poti sa-ti cumperi nuca de cocos din supermarket ( atunci cand o agiti trebuie sa se auda ca are un continut mare de apa de cocos, daca ti se pare ca nu are mult lichid nu o lua pentru ca sunt mari sanse sa fie stricata/mult prea veche - nuca de cocos se strica in lipsa lichidului si isi schimba gustul )
Pudra de cocos o gasesti in plafar la pretul de 18-20 lei, poti sa iei 1-3 linguri pe zi :
https://www.biofach.de/......ge/9810222
- cartofi dulci copti ( cand sunt copti le creste procentul de vitamina C )
- consuma cat mai multe salate cu putina zeama de lamaie - poti sa adaugi marar si patrunjel ( patrunjelul are o cantitate mare de vitamina C, la fel si mararul ) tocat fin in salate - mie imi place sa le adaug in salata de castravete.
-Germenii de grau contin o cantitate mare de magneziu, zinc si protein
http://dieta.romedic.ro/aliment/germeni-de-grau
-Bea 2-3 litrii de apa pe zi

| Porcusorul a răspuns:

Posibilele cauze nu are rost sa le mai insir, dar din punctul meu de vedere afectiunea ta pare sa tina de dermatologie. Consulta-te cu un dermatolog bun.