| anonim_4396 a întrebat:

Funda! Hey TPU inca nu mi-a venit ciclul si abia astept sa imi vina ciclul pentru prima data am 10 ani si sper ca ma puteti ajuta. Cum as putea sa fac sa imi vina ciclul mai repede

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| missfatadelatara a răspuns:

Nu poți.

Organismul tău are un program genetic care ii dictează când sa se petreacă lucrurile.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ciclul menstrual este programat genetic de corpul tau si de mostenirea de la mama ta.
Cum corpul tau este inca foarte micut si nedezvoltat nu poti sa influentezi cu nimic dezvoltarea lui!
Vorbeste cu mama ta si intreba-o pe ea la ce varsta i-a venit ciclul menstrual, pentru ca, la aceeasi varsta iti va veni si tie, tu mostenindu-ti mama!

Totusi, de ce ai vrea sa-ti vian ciclul la 10 ani?
Sa ai dureri de burta, sa-ti fie rau in fiecare luna, sa fii nevoita sa porti tampoane, sa te feresti de toata lumea, sa ai grija sa nu te patezi, sa stai in casa ca nu te poti juca cand fetitele sunt afara? Ori, tu crezi ca asta este o fericire?
Lasa ca te vei satura tu, cand vei avea ciclul pentru 40 de ani, luna de luna, cu dureri mari de burta, uneori si de cap, cu stari nasoale si sa nu poti merge la plaja cand esti pe ciclu, sau la joaca...

| DaniTDCI a răspuns:

Bagi un cutit in vagi si rasucesti de 10 ori

| BogdanBz a răspuns:

Ce o fi asa de placut sa iti curga sange din pasarica si sa ai dureri mari de abdomen? nu mai grabiti lucrurile, lasati sa vina totul normal, de la sine

| Turbo223 a răspuns:

Nu e prea tare crede ma.E ORIBIL! eu am ciclu de la 12 ani, o colega de la 11...mama de la 15. o fata de la 9...Depinde dar la 10 ani chiar nu ar trebui sa te bucuri daca iti vine! Nu ai cum sa l grabesti si mai bine savureaza clipele pana sa iti vina.

| Negru_Rebeca_2002 a răspuns:

Nu poti sa faci asta. Trebuie sa te dezvolti si sa crești.