| Alexandraaaaaaaaxdd123 a întrebat:

Buna,sper ca ma puteti ajuta puppy dog eyes este urgent.
Eu am 13 ani jumate prima menstruatie mi-a venit in aprilie 2013 si imi venea neregulat si acum cateva luni a inceput sa-mi vina regulat. ultima data mi-a venit ciclu pe 1 ianuarie si trebuia sa-mi vina cam pe 29 ianuarie si suntem pe 10 februarie si nici acum nu mi-a venit, adevarul este ca eu cand ies pe afara ma imbrac subtire si in casa stau desculta pe gresie tot felul..credeti ca este o raceala periculoasa/nu foarte grava sau este din cauza ca e neregulat si ca nici un an nu am facut de cand mi-a venit ciclul? Daca iau ceai de cretisoara credeti ca o sa mi se regleze cat de cat si sa-mi vina peste cateva zile? Cat mai multe detalii va rog :3

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai motive de îngrijorare!

Observ că eşti în PRIMUL an de CM : chiar dacă menstra s-a "reglat" ( oarecum ) în ultimele luni, totuşi, sunt posibile dereglări ( sau chiar lipsa menstrei timp de 1-2 luni )...

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Diversele remedii naturiste ( ceaiuri ) NU au efect de reglare a menstrei în primii 1-2 ani!

Nu cred să fie vorba de o răceală abdominală ( sau la ovare ) deoarece ai fi avut diverse simptome.

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Da, este posibil ca sa-ti intarzie ciclul daca te racesti la ovare si cred ca, este o greseala sa nu ai grija de tine.
Fetele sunt mult mai sensibile, trebuie sa aiba mai mare grija de ele pentru ca, racind poti sa te imbolnavesti de anexita care este foarte dureroasa dar care mai are si un alt inconvenient, cand vei fi mare si vei dori sa ai si tu un copil al tau, s-ar putea sa nu se intample acest lucru sau sa suferi dureri fara sa fie necesar.
Voi micile domnisoare considerati ca, imbracatul pe timp de iarna este o bagatela, vreti sa fiti sexi, dar acest lucru va avea peste timp implicatii la nivelul starii de sanatate, care va fi precara.
Fiind si la perioada relativ scurta de la inceperea menstruatiei, este posibil sa apara si dereglari hormonale asa ca, trebuie sa astepti si sa ai grija de tine pentru a nu te expune la frig si totul o sa fie bine.
Daca nu vine ciclul o perioada mai lunga 2-3 luni, este bine s-o informezi pe mama ta si sa mergi la medic pentru a vedea in ce consta aceasta dereglare.
Pana atunci, nu folosi nici un ceai pentru ca, nu stii ce efect poate avea
Un gand si multa sanatate.

| noname2021 a răspuns:

Nu girl laughing be chill, nu e nimic grav, nu trebuie sa te ingrijorezi, am patit si eu la fel cand mi-a venit prima data pe la 11 ani, mda stiu 11 thinking asta e,tot imi venea asa aiurea, cand avea el chef, o luna nu mi-a venit deloc, m-am dus la doctor pentru ca m-a innebunit mama si a zis ca e normal, pana se regleaza si tot felul.Nici acum nu imi vine regulat ok? Deci nu trebuie sa iti vina chiar asa, de exemplu daca iti vine pe 18 ianuarie nu inseamna ca tot pe 18 februarie iar iti vine, nu iti fa griji, dar daca iti faci du-te la un doctor, dar eu iti zic ca nu ai de ce ca si eu sunt la fel si is sanatoasa tun laughing