| ralusycretz a întrebat:

FUNDAA!
Cine stie ce riscuri pot avea persoanele care se afla in coma de gradul III, dupa un accident de masina. Persoana in cauza are fractura deschisa la cap (are o gaura in cap, mai exact).
Sunt sanse de supravietuire? Va rog ajutati-ma! Evenimentul s-a petrecut astazi si nu stiu la ce sa ma astept.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Silviu_Respect_1991 a răspuns:

Daca nu i-a atins nimic in cap scapa cu bine si fara nici o problema, daca i-a atins vreun nerv ceva poate sa ramana cu malformatii, gura intr-o parte, sa nu mai vorbeasca bine, daca lovitura este extrem de grava poate si.......doamne ajuta

5 răspunsuri:
| SimonaCristina a răspuns:

In cel mai bun caz scapa cu operatie. Poate ramane cu sechele (pareza) sau conectat la aparate. Medicul neurochirurg te poate lamuri cel mai sigur. Doamne-ajuta! Sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| Ciobanu_Valentin_1994 a răspuns:

Daca are noroc... supravietuieste tot ce poti face acum e sa fii optimista si sa speri sad

| ralusycretz explică (pentru Ciobanu_Valentin_1994):

Da..asa e. Mersi mult.

| Ciobanu_Valentin_1994 a răspuns (pentru ralusycretz):

Nu ai pentru ce si sa stii ca imi pare rau