| of983 a întrebat:

Hai salut.Eu am 14 ani si fumez tigari normale cam 5 6 pe saptamana, prietenii mei toti fumeaza si de curand si-au luat si vape...normal ca mi-am luat si eu.Este ceva rau in a mai trage si din vape si sa fumez tigari normale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este intr-adevar foarte rau, fiindca la 14 anisori plamanii vostri nu sunt inca dezvoltati si fiecare fum inhalat, atat de nicotina cat si de chimicalele de la vaping, distrug celulele plamanilor.
Este un motiv foarte clar de ce peste tot in lume este interzis cumpararea tigarilor si a vape-urilor de catre minorii sub 18 ani, fiindca voi la anisorii astia, nu puteti discrene inca binele de rau si nu aveti ideea cat de grava si otravitoare sunt produsele cu nicotina si substantele chimice pe care le bagati in corp.
Milioane de copii au murit inainte voastra si mii mor in fiecare an, din cauza acestui lucru, iar si datoria parintilor este sa va supravegheze serios si sa nu va permita sa fumati, ca sanatatea odata pierduta nu o mai puteti recastiga.

| Legion7X a răspuns:

Renuntă. Fumatul dăunează. Plâmâni tai au nevoie de aer, nu fum. Fumatul îngreuneaza respirația.

| morfeo a răspuns:

Mi-ai amintit de un videoclip cu o maimuta care fuma toate chistoacele pe care i le aruncau trecatorii, chiar si vape. Exact asa esti si tu.

| Bariel a răspuns:

Halal intrebare, fumatul in sine este rau/daunator