| anonim_4396 a întrebat:

Heeei, stiu ca nu ar trebui sa pun astfel de intrebari pe internet ci mai degraba sa vorbesc cu un nutritionist, in fine. Ideea e ca mi-am obisnuit corpul sa manance doar dimineata, datorita faptului ca am tinut o dieta de infometare. Acum, simt nevoia de a manca ceva mai mult cum ar fi alimente ce contin glucide, pentru ca nu pot sa traiesc fara ele. Ideea e ca azi la 8 dimineata am mancat un castron de salata orietala si o gogoasa. Pe parcursul zilei nu mananc nimic, doar beau apa si cam atat pana pentru ziua urmatoare. Nu mi se face rau, dar stiu ca prima masa este cea mai importanta de aceea, am mai auzit ca nu se pune nimic pana la ora 11... si oricum am nevoie de caloriile astea sa le pot arde pe parcursul zilei. Voi ce parere aveti, credeti ca se pune? nu beau sucuri acidulate, paine n am mai gustat de o luna si prajeli nici atat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| LaviniaAC a răspuns:

Noroc ca mai sunt nutritionisti si pe aici :) Nu exista sa ai "nevoie" de dulciuri si junk food, pentru ca organismul tau nu cere asa ceva. El nu cu zahar se hraneste. Micul dejun trebuie sa indeplineasca 5 reguli importante: sa regleze glicemia, sa hidrateze, sa ofere corpului 25% din doza zilnica de proteina, sa ii asigure organismului toti cei 113 nutrienti necesari si sa dea energie. Tu decizi daca micul tau dejun iti ofera aceste 5 beneficii. Nu vreau sa te cert insa daca tu mananci doar dimineata, e automat ca totul sa se depuna. Corpul stie ca o sa il infometezi, neavand 3 mese MINIM pe zi, asa ca isi va face provizii.
Daca esti din Bucuresti te invit la http://www.adiocelulita.ro/......gratuita/. Nu te costa nimic. Acolo te voi scana cu ajutorul unui aparat, ca sa vedem exact masa musculara, varsta ta metabolica, cate proteina trebuie sa mananci zilnic si alte lucruri interesante.
Trebuie neaparat sa incepi sa ai 3 mese pe zi. Pentru mic dejun iti recomand un aliment complet, foarte usor de consumat: http://www.adiocelulita.ro/suplimente/nutritie-interna/shake-formula-1/. Pentru restul meselor incepe sa introduci alimente usoare: un iaurt, lapte, un ou, o rosie cu branza. Dupa ce ajungi la 3 mese pe zi, incepe sa cresti portiile. Consuma 2L de apa pe zi.
Sunt multe de zis, te astept pe blogul meu pentru alte articole care sigur te-ar interesa.