| Anca2999 a întrebat:

Heei, am si eu o intrebare ^^.
Astazi am fost la dentist si mi-am plombat 2 carii sus la premolari.
Chestia ar fi ca, sunt sanse ca, caria sa reapara daca a fost curatata si plombata.? Au si btw, se intampla ceva cu plomba daca ma spal asta seara cu periuta electrica.? big grin Funditaa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RuxyRuxx2 a răspuns:

Nu se intampla nimic...Plomba nu pateste nimic si nu reapar cariile, doar daca nu iti ingrijesti dantura. Funda?happy :*

| Anca2999 explică (pentru RuxyRuxx2):

Ahm inca ceva si ai fundita big grin, e normal sa ma doara premolarul dupa ce a fost plombat? Adica simt asa ca ma zvacane laughing

| RuxyRuxx2 a răspuns (pentru Anca2999):

Da, este...Si eu am avut o masea plombata si m-a durut dupa. O sa treaca durerea, te asigur.winking

3 răspunsuri:
| Kirito21 a răspuns:

Daca dentistul ti-a curatat cum trebuie caria si ti-a pus o plomba din material bun, nu ar trebui sa ai probleme (nici sa iti carieze in continuare maseaua respectiva, nici sa iti cada plomba). Trebuie sa stii ca pe o perioada de 5-7 zile poti simti un oarecare disconfort cand aplici presiune pe plomba ceea ce este foarte normal asa ca nu trebuie sa iti faci griji.