| GandacelScumpicel a întrebat:

Heei.Mi-au ramas cateva coji pe frunte de la varicela si eu trebuie sa merg la scoala maine si nu vreau sa le vada cineva.Cu ce as putea sa le acopar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Lasă-le acolo, nu le rupe și nu le acoperi cu nimic. Vor cădea ele când va fi momentul. Stai liniștită că nu va râde nimeni de tine happy Majoritatea copiilor fac varicelă și mă îndoiesc că ai fost singura din clasă care a avut.
Du-te la școală așa și stai fără grijă, că e doar o situație de moment. Baftă l-a luat note mari!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lola05):

A, pai, bravo. Hai sa mergem cu toti la scoala cu varicela sa vedem ce se intampla cu lumea asta. Nu-mi vine sa cred ce oameni sunt pe fata pamantului astuia. Habar n-ai cate poate face o varicela.

| Lola05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e cazul să arunci cu insulte gratuit.
Am habar foarte bine care sunt efectele varicelei, am trecut și eu prin acest chin acum câțiva ani și știu personal cât de greu e să treci prin această boală dacă nu mai ești copil. Am făcut complicații la greu. Și știu cât de mult poate afecta varicela o sarcină. Doamne ferește de așa ceva!
Dar copilul ăsta a trecut deja prin boală și a fost și la medic, care i-a spus că e ok să stea în societate. Cred că e mai corect să aibă încredere în ce i-a zis medicul, după consultație, decât ce îi spune lumea pe TPU.
Ea nu a întrebat dacă are voie să iasă din casă, pentru că deja i-a confirmat asta o persoană specializată în domeniu. Ea doar întreabă cum să acopere cojițele. Atât.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lola05):

N-am insultat pe nimeni, aia e parerea mea. ''Lumea de pe TPU'' thinking mereu mi s-a parut o prostie site-ul asta, doar curiozitatea m-a impins sa-mi fac cont.
Indiferent ce a intrebat tot trebuie sa fie informata. E ca si cum ai zice : ea nu a intrebat daca are voie sa dea cu oua intr-un spital de nebuni, pentru ca deja i-a confirmat cineva specializat in domeniu. Ea doar a intrebat cu sa se faca nevazuta. Atat

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa, imbolnaveste si pe altii. Tu inca mai ai microbul in corp. Nu ai voie sa iesi in public asa. Daca, Doamne fereste!, dai varicela unei gravide care nu a facut varicela? Ai avea constiinta impacata ca ai distrus un copil si o mama in devenire?

| GandacelScumpicel explică (pentru anonim_4396):

Am fost la doctor astazi si mi-a zis ca e in regula sa ies daca nu ma deranjeaza cojile.Eu nu m-as duce dar trebuie sa mai iau niste note

| Lola05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai e contagioasă, calmează-te!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lola05):

Este. Pana cand nu dispar toate cojile, microbul ramane.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GandacelScumpicel):

Nu este vorba de faptul cum te afecteaza pe tine fizic acele coji. Este vorba de oamenii din jurul tau. Inca esti purtatoare de varicela.
De iesit, poti iesi dupa primele 5 zile de cand ai facut varicela.

| Lola05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Depress, varicela e contagioasă până când cojile se usucă. Nu îți spun asta de pe pereți, ci de la medicul care m-a consultat când am avut și eu.
Perioada contagioasă începe cu 2-3 zile ÎNAINTE să apară prima bubiță, și se termină în momentul în care TOATE bubițele au format cruste. Majoritatea transmit boala în perioada de dinainte de apariția veziculelor, când sunt foarte contagioși dar nu știu încă asta.
Și nu e microb, e virus happy
Plus că a fost și ea la doctor și i-a dat voie să meargă la școală. Nu o fă să se sperie inutil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lola05):

Nu fac diferenta intre microb si virus, insa merci ca mai corectat. Intrebare: stii ce inseamna acele coji si ce contin?
Doctorul a zis ca poate iesi afara, nu la scoala. Un doctor bun nu trimite un pacient cu o boala contagioasa intr-o zona populata.

| floryn1993 a răspuns:

Fond de ten