| Izabella37 a întrebat:

Heei TPU, de cand a inceput scoala sunt foarte obosita si trista si ma trezesc foarte greu dimineata, precizez ca sunt in clasa a7-a. imi puteti da un sfat?
nu stiam la ce categorie sa bag intrebarea, btw dau funda. XDD

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Trebuie sa inveti sa iti dozezi foarte bine timpul. In primul rand, nu te sfatuiesc sa te culci mai tarziu de ora 22:00. Inainte de a te baga la somn nu sta in fata calculatorului si a televizorului cu cel putin o ora inainte. In acest timp incearca sa citesti ceva. In al doilea rand, alimentatia joaca un rol foarte important; trebuie sa respecti cele 3 mese principale ale zilei ( iti recomand sa mananci mereu la aceleasi ore pentru a se obisnui corpul) precum si cele 2 gustari. De asemenea, nu trebuie sa mananci mai tarziu de ora 19:00 intrucat vei avea un somn agitat. Ce mai poti face este ca inainte de somn sa bei lichide caldute precum sunt ceaiurile si laptele ( te vor ajuta foarte mult). Dimineata cand iti suna alarma ca sa te trezesti, nu mai sta absolut deloc in pat; te dai jos din pat imediat si poti face putina gimnastica de inviorare ( gimnastica insemnand sa te intinzi putin, sa faci cateva aplecari etc.) dupa care iti faci toaleta de dimineata si obligatoriu mananci micul dejun.

| Izabella37 explică (pentru iulian1302):

Multumesc mult pentru raspuns. o sa il i-au in considerare :*

| iulian1302 a răspuns (pentru Izabella37):

Cu drag!